14 Temmuz 2014 Pazartesi

Guerlain - Shalimar

     Öyle büyülü bir açılış ki sarstı doğrusu. Guerlain hem ucuz hem mükemmel parfümler yapmayı nasıl başarıyor? Bana Caron'u hatırlatıyor. Tıpkı onun gibi fiyat-kalite eşleşmesinde grafik yukarılarda. Öyle bir çiçeksilerle açıldı ki öyle çiçekler yok. Gül ve iris çapraşık. Beyaz miski, deri ile harmanlamışlar. Koku o kadar karmaşık ki onu anlatmak çok zor. Tatlı reçinemsi havası var. Baharatlar, biraz karabiber. Yanık demirimsi, plastik gibi bir
koku. Sanırım bu opoponax reçinesi.
     Orta notalara gelindiğinde çaya batırılmış şekerli bisküvi gibi kokuyor. Açılışı çok daha görkemliydi oysa. Genelde tatlı baharatlar kullanılmış. Belki biraz paçuli. Üzeri nemli, yağlı bir deri. Bu yağlılık sarı yoğurt kaymağını andırıyor. Tarihte hayvan mesanelerinden şişirilen ilk balonlardan bugüne. Balonların içindeki beyaz tozun kokusunu kadın göğüslerinden yayılan kokuya benzetmişimdir. İşte şimdi öyle kokmaya başladı.
     Sonlara gelindiğinde her iki elimin işaret ve baş parmaklarıyla bükerek parçaladığım siyah bir vanilya dalı elimde! Kalıcılığın sonlarda zayıfladığını söylemeliyim. Kolalı yumuşak şekeri pasparlak olana dek dilinizle emin. Sonra burnunuza götürün koklayın. Şu anda ona benzeyen koku öyle yumuşak ve kadifemsi işte. Belki zamanının en büyük rakibi Chanel - N°5; fakat yanına bile yaklaşamaz. Shalimar, Aşk Tapınağı'nda ufak bir gezintiye çıkardı bugün bizi. İnceleme sonucumda oldukça yüksek puan verdiğim Shalimar'ın ünlü burun Luca Turin tarafından beş üzerinden beş yıldız ile değerlendirilerek en iyi parfümler listesine alındığını gördüm.
Pozitif:
1) Jacques Guerlain, "kadın parfümü" denildiğinde aklına "çiçeksi ve tatlı olmalı"nın dışında bir şey gelmeyen parfümörlere sıkı bir ders veriyor.
2) Bir kadın parfümünden beklenmeyecek kadar sert, bir erkek parfümünden beklenmeyecek kadar yumuşak yanları var.

Negatif:
1) Parfüm çok formül değişikliğine uğradı, ama sonunda yeni formülle özünü buldu. Bu kadar formül değişikliğine gidilmesi acaba en başından "iyi tasarlanmadı mı?" sorusunu akıllara getiriyor.

Notalar:
Üst: Bergamot, Mandalina, Sedir, Limon, Turunçgiller.
Kalp: İris çiçeği, Yasemin, Paçuli, Gül, Vetiver.
Baz: Deri, Misk, Opoponax reçinesi, Sandal ağacı, Vanilya, Tütsü.
Tip: Oryantal, Pudralı, Baharatlı, Tatlı.
Cinsi: Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1925
Koku rengi: Kızıl
Referans: Tatlı Baharatlı Deri
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Jacques Guerlain
Doktrin: "Güzel bir kadına bakın, güzelliğinde, klasik bir tapınağın kurgusunda var olan dengeden farksız bir matematiksel oran olduğunu göreceksiniz." - Platon

1 yorum:

  1. şişe tasarımı ile egzotik ve çekici bir tarz oluşturuyor. ilk sürüldüğü anda bazı kişilere göre ağır olmasına rağmen ; sonrasında baharat ve tütsü kokusunu sevenler için tene karışarak insanın kendi kokusu ile bütünleşen ender parfümlerden biri olsa gerek. yazın kullanımı zor bir parfüm daha çok kış parfümü olarak düşünülebilir.

    Dürüst bir kadının güzelliği, ateşe benzer; yaklaşmayana hiçbir zararı dokunmaz.
    Cervantes

    YanıtlaSil