23 Kasım 2014 Pazar

Xerjoff - Kobe

     Acı misket limonuyla başladık bakalım. Kolonya kokan asitli yapıya sahip üstleri. Bergamot. Limonlu dondurma. Limonlu un kurabiyesi. Menekşe. Meşe yosununa bulanmış deri kokusu ağır basıyor 5. dakikada. Bazı reçineler; sanırım opoponax. Sedir ve paçuli benzeri kokular var ama onlar ortalarda kendine yer bulur. Kirli bir yanı da var. İlk on dakikası her burunun seveceği türden değil. Tatlı külü andıran yapay aromalar...
     Orta notalara gelindiğinde renkli ve vida desenli pasta mumunun dışında eskiden yalnızca elektrik kesintilerinde evde eksiği fark edilen, bi koşu bakkaldan kapılan beyaz mumun parafinli, donyağlı kokusu. Paçuli şimdi devrede. Kör olmayasıca kuruttu parfümü ayol! Ylang ylang çiçeği. Sedir ağacı. Açılışta reçine olduğunu bildiğim ama ismini bilemediğim labdanum reçinesi Serge Lutens - Arabie'de kullanılmıştı. Aynı zamanda Arabie'de mandalina kullanılırken burada portakal tercih edilmiş. Bu kokuda ona hafif benzer yanlar var. Hurma, incir, karanfil ve mandalina kabuğu rendesi gibi tuhaf element denemeleriyle Arabie eşsiz bir oryantaldi. Kırmızı biber, saman, istiflenmiş odun kuruları. Köye geldik herhalde!
     Sonlara gelindiğinde Büyük beklentilerle koklamıştım. Düş kırıklığı yaşadım. Koklarken yansız davranmak için şişesinin görkemini ve markanın karizmasını bir kenara bıraktım. Bunu yapmak o kadar zor ki! Gözlerimi kapattım ve herhangi bir parfümü kokluyormuşum gibi yaptım. Ünlü Pepsi Testi'nde* olduğu üzere... Taraf tutmadığım zaman kokunun çok iyi olmadığına karar verdim. Günlerdir düşünüyorum da: "Son iki parfüme 80'er puan verdim. Acaba iyi markaları kayırıyor muyum?" Aslında değil. "Ya da elimdeki dekantların merak ettiklerimi, sevdiklerimi deneme sıralamasında öne aldığım için mi puanlar yüksek?" Belki... Merak etmeyin, Kobe hakkından fazla alamayacak. Sonlarda koku çok değişmedi. Kalp notasının hafifleyen tadı gibi. Tarçın, kuru erik ve tonka fasulyesi. Biraz da sandal ağacı. Koku bu şekilde benden ayrıldı.
     Benim Düşüncem III/XXIV: Bir kurbağa imgeleyin; küçücük, olan-bitenden habersiz bir kurbağa… Ve bu hayvan günün birinde bir gece yarısı istem dışı bir şekilde bir çukura düşsün, dar bir çukura; ne düşünür? Ben söyleyeyim: Kurbağa kafasını kaldırıp baktığında gökyüzünü o dar açıdan gördüğü kadar zanneder. Sadece gördüğü kısımdan ibaret olduğunu düşünür. Halbuki tüm gücünü ve cesaretini toplayıp sıçrayabilseydi dünyanın ne kadar büyük, yıldızların ne kadar ihtişamlı olduğunu görecekti.
     "Şu dünyada pek çok yetenek, birazcık cesaret eksikliğinden dolayı kaybolup gidiyor. Her geçen gün, utangaçlıklarından dolayı ilk çabayı gösteremeyen pek çok silik insanı mezara gönderir; oysa bir kez ilk adımı atmaya yüreklendirilebilselerdi, muhtemelen çok ötelere ulaşmış olacaklardı." - Sydney Smith
     Baba: Olaylara geniş açıdan bakılacağı doğrudur. Dar bakış açısı bizi geliştiremez.
Kahraman kurbağamız, ‘’tüm gücünü kullansaydı’’ ama kullanamaz. Hiçbir canlı tüm gücünü kendiliğinden kullanamaz. Artık ölüdür. Yetenekli kişileri takdir etmek bir çeşit ödüldür ve insanlık görevidir.
‘’Utangaçlıklarından’’ sözcüğü son paragrafta geçmemeliydi.
Yaşamın Renklerini Koruyalım Şubat 2004 haz®eti
Pozitif:
1) Turunçgilleri seviyorsanız, parfüm sizi turuncu'ya boyar. Turunçgilleri yemeyi severim, koklamayı değil.

Negatif:
1) Parfüm şişirildiği gibi başyapıt değil.
2) Bu paraya bu parfüm: Çok pahalı!

Notalar:
Üst: Bergamot, Labdanum reçinesi, Portakal. (ck: meşe yosunu, deri, menekşe, limon)
Kalp: Neroli (Portakal çiçeği), Petitgrain (Portakal esansiyel yağı). (ck: paçuli, saman, ylang ylang, sedir, parafin, kırmızı biber)
Baz: Amber, Benzoin, Öd ağacı, Gül ağacı, Storax yağı, Tonka fasulyesi. (ck: tarçın, kuru erik, tonka fasulyesi, sandal)
Tip: Narenciye, Baharatlı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2009

Koku rengi: Turuncu
Referans: Limonlu Dondurma
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Jacques Flori
Doktrin: "Hiçbir şeye cesaret etmeyen, hiçbir şeye ümit beslemesin!" - Friedrich Schiller

*ABD’de bilim adamlarının yaptığı bir beyin tarama testi ile Coca-Cola ile Pepsi arasındaki tercihin bilimsel incelemesi yapıldı. Gözleri bağlı denekler Pepsi’yi seçti. Ancak, görerek yaptıkları tercihte Coca-Cola’ya yöneldiler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder