8 Aralık 2014 Pazartesi

Cartier - Déclaration


Parlak odunsu bir sedirle açılışı yaptık. Karabiber o kadar yoğun ki, bu yoğunluğa yakın açılan tek parfüm olarak aklıma Comme des Garçons - Original geliyor. Onda salçanın arkasından yükselen karabiber fazlayken bunda sedir altından bastıran karabiber var. İlk on saniye vetiver almıştım ama kayboldu. Ya burun aldanması ya da ilerde göreceğiz. Kimyonlu limon kabukları, arkasından paçuli. Selvi ağacı. Tanımlanamayacak kadar karışık
baharatlar var. Yoğun baharatlı bir koku Déclaration. Tatlılık neyle sağlanmış ona bakıyorum. Gülağacı ve ilginç ama öd ağacından geliyor sanırım. Onuncu dakikada öd ağacı görünmeye başladı. Çok hafif tarçın kabuğu kokusu. Benden bu kadar. Parfümün açılış harmanı müthiş. Etkileyici ve çarpıcı.

Orta notalara gelindiğinde oduncunun yanından geçerken aldığınız fiyonk kereste kokusu. Karabiber az geri çekildi, çıra benzeri odunlar yalnız kaldı. Bir gün önce karabiberli yiyecek tüketmiş birisinin teri gibi kokuyor. Az tütsü, aslında daha çok is kokusu alıyorum. Çekilmiş kahveyi andıran bir kuruluk. 

Sonlara gelindiğinde kokuyu almak için burnumu koluma yapıştırdım. Çok hafif, çok dayanıksız bir koku. Kalıcılık çok kötü oldu bende. Parfüm açılışta çok can alıcı, ortalarda az daha sakin, bitiminde ise neredeyse ölü! Açılışı gibi gitseydi bu ilginç denemeye seksen seviyesinde bir puan verecektim. Orta ve en çok da baz notasından puan kırıyorum. Sonları yumuşak, koklaması zevkli ama o kadar hafif ki. Kehribar kokusu ile programımız son buluyor. Hayalimde yarattığım çıtanın altında kaldı Déclaration. Daha başarılı olmasını beklerdim. Koku ancak sık yinelenirse kullanılabilir.

Pozitif:
1) Olağanüstü güzellikte sedir ağacı koklamak isteyenlerin yüzünü güldürür.
2) Açılışındaki ıslak-odunsu saldırgan tutumu çevrenizden olumlu ilgi almanızı sağlar.

Negatif:
1) Sonları o kadar hafif ki var ile yok arası.
2) Parfümde tutarsızlık var: Yalnızca odunsu giderken birden belirsiz notalar ortaya çıkarak karmaşa yaratıyor.
Notalar:
Üst: Bergamot, Huş ahşap, Turunç. (ck: sedir, karabiber, kimyon, limon, selvi, gülağacı, öd)
Kalp: Pelin otu, Kakule, Ardıç ahşap(ck: tütsü)
Baz: Oakmoss, Vetiver, Sedir. (ck: kehribar)
Tip: Narenciye, Fresh, Yeşil, Baharatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1998
Koku rengi: Kahverengi
Referans: Islak Karabiber
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Jean-Claude Elléna
Doktrin: "Yaptığınız işin en iyisini bir de zamanında yapın. O zaman dağ başında bile olsanız insanlar sizi arayıp bulurlar." - T. Moore

3 yorum:

  1. Şömineye bir anda gereğinden fazla atılmış odunların sıkışmış halde yanmaya nazlandığındaki o taze halini nazikçe sunması... Tütsü, odunsu kokuları çok sevdiğim için benim en beğendiğim yanı bu. Bir anda insanın ağzına bir parmak bal çalarak, tüm güzelliğini tempolu bir heyecanla ardı ardına verip, bir canlı edasıyla çabuk yorulan bir parfüm. Gene de kullanmaya değer. İçerik faktörleri akla geldiğinde birkaç elementten fazlasını almak ancak donanımlı bi başarı gerektirir. Yalın ve tekdüze koku sevenler için ideal bir parfüm. Kalıcılığı da bu yalın parfüme uyum sağlayarak bize masumca erken veda ediyor ne yazık ki..

    YanıtlaSil
  2. ilk duyduğum karabiber ve limon. ahşaplar kesinlikle ıslak! odunsu parfüm sınıfında ama kesinlikle bilindik bir odunsuluk beklememek gerek. kimyonlu limon kabukları çok güzel bir benzetme olmuş,gerçekten koku tam olarak bu şekilde alınıyor. yalın değil aksine karışık bir parfüm. fark edilme iyi bile puan almış. temiz tene sıkılmış deodorant da yarım gün sonra bu şekilde belli belirsiz kokuyor zaten.

    YanıtlaSil