31 Aralık 2014 Çarşamba

Kokucuk Dosyası (Durum: %70)

00: Kokucuk koku yorumları, Kokucuk marka kokuların incelemesi ve yorumlarının yayınlanması.

Üç yıl boyunca kullandığım ve en sevdiğim parfüm olan Narciso Rodriguez - For Him'i kolumdan koklarken (sevdiğim parfümleri hem boynuma hem koluma sıkarım, nasıl koktuğumu anlamam için) içinde neler olduğunu merak ettim. Araştırmalarım beni şu sonuca
götürdü:
     Notalar:
     Üst: Paçuli, Menekşe.
     Kalp: Lavanta, Pembe biber.
     Baz: Misk, Amber.
Evet. "Özellikle baz notasında beni vuran kokunun içeriği böyleymiş." dememe neden olduktan sonra kafam karışmıştı. Üç yıl içinde üç defa parfüm bitmiş ve yeni şişe almıştım.

Portakal düşünelim: Aynı ağacın başka dalından yediğimiz bir meyve diğerinden farklı olabiliyor. Tek bir daldan yediğimiz meyvenin ikincisi farklı olabiliyor. Dalından kopararak soyduğumuz bir meyvenin içindeki bir dilim tat olarak diğerinden farklı olabiliyor. Bu durumda her sene parfüme tüm bu bitki ve maddeleri nasıl aynı tat ve kokuda koyabilirler?

Arama motorlarında notaları araştırırken "kokucuk" sitesiyle karşılaştım. Konu parfüm notası olunca tabii ki bilgiyi Kokoreççi Baki Usta adresinden alacak halim yoktu. Ben de şu anda bildiğim birçok konuyu kokucuk.com sitesinden öğrendim. Notalar, koku molekülleri, elementler...

Piramidal Yapıdaki Parfümler
Üst (Tepe) Notası: Parfüm uygulandığı an duyulan ilk koku olup, en uçucu esanslardan oluştuğu için etkisi ancak 5-10 dakika sürer. Tüketicinin deneme aşamasında aldığı koku olması nedeniyle, parfüm pazarlaması ve satışı açısından en çok önem verilen, ancak kullanım sırasında en az etkisi olan kokulardır. Bu nedenle parfüm alırken hemen ilk başta duyulan kokuya göre yorum yapmamak gerekir. Üst notalara “tepe noktası” da denmektedir. Turunçgil ve zencefil kokuları keskin ve çabuk buharlaşmaları nedeniyle üst nota bileşenlerinde sıkça kullanılır.

Orta (Kalp) Notası: Keskin üst notalar yok olduğunda ortaya çıkar ve etkisi parfümü sıktıkğımız andan sonra 1-2 saate kadar sürer. Parfümün karakteri, onu farklı ve beğenilir kılan bölüm aslında bu katmanın içindedir. Orta notaya önemini belirtmek açısından “kalp notası” da denmekte olup, en belirgin halini kokunun cilde (tene) yerleşmesi ile belli eder. Eğer bir parfüm satın alacaksak biraz sabredip orta notadaki kokuların açığa çıkmasını beklemek daha doğru olacaktır. Genellikle parfümlerin orta notalarında daha geç havaya karışan, çiçeksi ve aromatik kokular bulunur.

Dip (Baz) Notası: Kokuya zenginlik ve derinlik katmakta ve genellikle parfüm uygulandıktan 4-6 saat sonra duyulmaya başlar. Alt notanın kokuları yoğunluk olarak daha ağırdır. Bu kısım parfümün gerçek kişiliğinin, kalıcılığının ve başarısının ifadesidir. Alt notaların etkisi parfümün kalıcılığıyla orantılı olup, gün boyu sürebilir. Alt notaya “baz nota” veya “dip nota” da denilmektedir.
Önce hayallerim yıkıldı. Buna üzüldüm: Parfümlerin içindeki notaların gerçek olmadığını, laboratuvar ortamında doğadaki gerçek kokular referans alınarak elde edildiğini okuyunca inanamadım. Buna sevindim: Aynı zamanda dilediğimiz notayı ömrümüzün sonuna kadar bize sınırsız koklama fırsatı sunuyordu.


Kokucuk sitesini seviyorum, onların sayesinde tek tek notaları koklayarak  tanıma şansım oldu. Bu harika sitenin sahibi bir Türk. Böyle başarılı ve saygılı bir Türk parfümörümüz olduğu için gurur duyuyorum. İşte kokucuk'lar benim parfüm yorumlama işine ilk başladığım kokulardandır...

Kokladıkça yanlarına yorumlarımı günden güne ekleyip, bazı durumlarda başlığın tarihini güncelleyerek öne çıkaracağım.
Pozitif:
1) Çok uygun fiyata dünyadaki birçok elementi koklayarak tanıma imkanı sunan eşsiz eserler.
2) Kalitesiz, imitasyon parfüm almaktansa kokucuklar ile orijinal notaları uygun fiyata tadabilirsiniz. 
3) Kokular bu kadar iyi olmasaydı, hatta kötü bile olsaydı eleştiriden imtina etmezdim; ancak bir Türk yaptığı için, gelişeceğine emin olduğum için gurur duymaya da devam ederdim.
Negatif:
1) Bazıları çok iyi olsa da içlerinde elementin gerçeğine çok benzemeyen ya da niş bir parfüm gibi karmaşık davranmayan kokular da var.
2) Kalıcılık ve fark edilirlik birçok kokuda geri kalıyor.

Doktrin: "Bir odaya girdiğinizde duvardaki bir resim ya da nesneyi gözden kaçırabilirsiniz; ancak aynı odadaki kokuyu fark etmemeniz imkânsız. Bu, kaçınılmaz bir uyaranla karşı karşıyayız, demek." - Vedat Ozan

3 yorum:

  1. Vedat Bey bir girişimcilik örneği göstermekle kalmamış, başkalarının da ufkunu genişletmeyi hedeflemiş bu yüzden saygı duyulacak bir insan. sevilip yapılan her işin meyveleri de güzel oluyor. bilgi gerçekten paylaştıkça çoğalıyor;Anosmi'nin de yaptığı gibi :)

    YanıtlaSil
  2. yalnızca bir parfüm almakla ya da kokusunun güzel olması ile ilgili değilmiş tüm bilinenler. içine girdiğin zaman farklı bir dünyanın kapısının açıldığını görüyorsun. tezat bir durum olsa da kokuların birbirine karışmasından parfüm oluştuğu gibi; karışmadan parfümün içinde kendini hissettirdiğini. peki hep o okuduğumuz öd ağacı, sandal ağacı, misk ve buna benzer birçok elementin kokularını gerçekte kaçımız biliyordu? "bilmiyorduk" diyen çok kişi sanki. anosmi ve kokucuk sayesinde bu bilgileri öğrenebileceğimiz gibi, merakımızı daha da zirveye çıkararak kokucuk diyarına bir yolculukta biz yaparız belki. teşekkürler anosmi böylesine iyi bir blog yaptığın için.

    YanıtlaSil
  3. Her insanın doğuştan gelen bir yeteneği vardır tabi ki ama bu yetenek bir marifet sayılamaz elbette, bizim seçebildiğimiz bir şey değil sonuçta. Asıl marifet bu yeteneği kullanırken üzerine bir şeyler katarak, kibirlenmeden açığa vurarak, başka insanların lehine olacak hale getirmektir. Bu zordur. Ben de şuan bu sayfada bunu görüyorum ve değinmek istedim. Ayrıca her parfüm meraklısının görmeye alışkın olduğu şekilde, sadece X bir parfümün nelerden ibaret olduğunu değil de önce kokuların, parfümlerin içerik bilgileri, nelerden nasıl oluştuğu vs. gibi bilgileri çekirdek kısımları ile anlatmak bir yorumcuyu ayrıcalıklı ve üstün kılar. Amacının aslında nerelerden geldiğini, bize hangi kulvarlarla bir şeyler aktardığını gösterir. Şeffaflık ve öğreticik hakiki başarının bir diğer anahtarlarındandır. Sonuç olarak gene sıradışı, okuyucunun faydasına olacak şekilde bir tasarı oluşturduğunuz için yürekten tebrikler..

    YanıtlaSil