22 Ocak 2015 Perşembe

Lancome - La Vie Est Belle

     Şeker yanığıyla ortalık toz duman. "Ben bir kadın parfümüyüm!" diye anırıyor. Beşinci dakikada altlardaki meyveler görünmeye başladı. Egzotik meyveleri andıran rayihalar. 
     Orta notalara gelindiğinde hala devam eden şeker ve karamel. Siyah üzüm eziği. Çilek reçeli. Yoğun vanilya. Yasemin, menekşe ve sümbülteber. Gardenya çiçeği. Kalitesiz yoğun şeker midemi bulandırdı. Toz duman; şeker, glikoz şurubu. Nefes kesilmesi, öksürük...
     Sonlara gelindiğinde vanilya daha net duyuluyor. Tarçın kokusu. Hala süren ve bitip tükenmeyen tatlılık. Yine de sonları açılış ya da ortalarından çok daha güzel. Çünkü hafifledi ve daha koklanabilir bir hal aldı. Gene de hem böyle yoğun kokan, hem edp. olan bir koku uzun vadede can sıkabilir.
     Benim Düşüncem V/XXIV: Bazen diyorum ki; ‘’Ne işim var benim burada?’’ Sanki daha ileride, çok daha yükseklerde olmalıymışım gibi geliyor. Halbuki zirveye ulaşmak için alt merdivenler de var, üst merdivenler de... Alt merdivenlerde çekilen acılar, sıkıntılar hepsi bizim için gerekir. Bunu bir sınav olarak düşünmeliyiz. Sabırsızlık yapıp merdivenleri 2’şer, 3’er başlayarak da çıkabilirim. Yahut asansörle kısa yoldan da zirveye ulaşabilirim. Ancak çabuk yapılan bir binanın temellerinin sağlam olamayacağı gibi, zirveye kısa yoldan çıkışın inişi de aynı hızda olacaktır.
     Hiçbir büyük merdiveni kimse elleri cebinde çıkmamıştır. Çalışmalı, yorulmalı ender de olsa 2 basamak birden çıkmaya nasıl ki karşı değilsek, ‘’2 ileri 1 geri’’ gibi durumlarda da aynı toleransı göstermeliyiz.
     "Zirvede kartallar da bulunur, sürüngenler de. Kimisi oraya uçarak gelmiştir, kimisi de sürünerek. Önemli olan niye geldiğimiz değil, nasıl geldiğimizdir; asıl önemli olan nerede olduğumuz değil, nereden geldiğimizdir." - Bilinmeyen
Zirve, yükseklik ile karıştırılmamalıdır.
     Baba: Bence; eğer bir zirveye çıkacaksam, en başta bu zirveye neden çıkmak gerektiğini, bu zirvenin ne olduğunu, zirvede bana yer olup olmadığını, buraya çıkabilmek için hangi basamaklardan çıkmam gerektiğini, ilk basamaktan önce zeminde olmam gerektiğini, zirvede tutunabileceğimi ve bunun için çok çaba harcamam gerektiğini, yükseklerdeki zirveye çıkmanın, yüksekliğiyle orantılı, zorluğuyla değerli olabileceğini bilmem gerektiğidir. İnsanın, zirveye ulaştırabilecek, kartal gibi kanat, sürüngenler gibi yapışkan ayaklar, teknolojinin asansörünün işe yaramayacağının da bilincinde olmalıyım. Zirvenin, zirveyi hakkedenlerin yeri olduğunun da bilicinde olmalıyım. Yükseklerden düşüşün de korkunç olacağının bilincindeyim.
     Özlü sözde geçen canlıların, zirveye ulaşma amaçları yoktur. Korunma güdüsüyle bunu yaptığı bellidir.
Yaşamın Renklerini Koruyalım Mart 2004 haz®eti
Pozitif:
1) Yazılı elementlerin hissedilmesi ve nota dizilim zamanlamaları hatasız işliyor.
1) Kalıcılık iyi.

Negatif:
1) Yakın zamanda denediğim şekerci dükkanı parfümünden bile daha çok şeker barındırıyor.
2) Üzerinde bu parfümü taşıyan kadının değil yakınım, uzağımdan dahi geçmemesini umarım.
Notalar:
Üst: Kara Frenk Üzümü, Armut. (ck: şeker, egzotik meyveler)
Kalp: Iris, Yasemin, Portakal çiçeği(ck: üzüm, çilek, yasemin, gardenya)
Baz: Tonka fasulyesi, Vanilya, Pralin, Paçuli. (ck: vanilya, tarçın)
Tip: Şekerli, Oryantal, Gurme, Çiçeksi, Meyveli, Pudralı, Tatlı.
Cinsi: Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2012

Koku rengi: Turuncu
Referans: Yanık Şeker
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Olivier Polge&Dominique Ropion
Doktrin: "Güzel bir kadın göze, iyi bir kadın da kalbe hoş görünür. Birincisi pırlanta, ikincisi de hazinedir." - Napoleon Bonaparte

2 yorum:

  1. Bu parfümün iyi yanı yeni bir 'mfe' getirmesi oldu. Fikrim yorumla paralel de olsa acaba ne gelecek diye beklemedim değil. kalabalık kullanıcısı olan bir koku. kullanana da saygı duyuyorum. sonuçta sabah sıktığı parfümün akşama kadar etrafta hissedilmesini,olumlu tepkiler almasını bekleyenler çoğunlukta.

    YanıtlaSil
  2. Bu parfümü çok yakın bir arkadaşım kullanmaya başladı.Tek cümleyle duygularıma tercüman olmuşsunuz.Yazınızı hemen ona gönderiyorum.Tebrik ederim çok doğru bir değerlendirme olmuş.Parfümün yüzünün Julia Roberts olmasına aldanmasınlar.

    YanıtlaSil