11 Ocak 2015 Pazar

Maison Francis Kurkdjian – Lumiere Noire Pour Homme

Osmanthus çiçeğini andıran kokularla açıldı. Çiçek karışımlarının altında koyu ama ıslak paçuli. Acı biber. Karabiber gibi ama değil resmen acı biber kokuyor. Bal kokusuna benzeyen ve çiçek özlerini anımsatan net kokular. Siyah gül kokusu. Sedir ağacı.

Orta notalara gelindiğinde ıslak kimyonlu dondurma. Ortaları en güzel hali. Açılışındaki sert hava dağıldı. Paçuli yumuşadı. Yumuşak menekşe çiçeği alıyorum. Adaçayı ve kekik
kokuları. Bazen kuru bazen ıslak otlar ön plana çıkıyor. Kokular o kadar net o kadar kaliteli ki bu konuda asla yeremem Kurkdjian'ı. 

Sonlara gelindiğinde "Muhteşem bir koku kokladım!" diyorsunuz. Ortaların kalıcılığı daha iyiydi. Bir edt. ama genelde kalıcılık yukarıda olan Kurkdjian kalitesine alışık olanlara zayıf gelebilir. Kullanılan çiçek kaliteleri, elementlerin birbirine batmaması, mükemmel nota geçiş süreleriyle parfüm niche gibi davranıyor.

Pozitif:
1) Kurkdjian, kimyon gibi keskin bir baharatı nakış gibi işleyerek tatlı bir parfüme dönüştürmüş.
2) Az element çok iş! Bana nedense Jean-Claude Ellena'yı anımsattı.

Negatif:
1) Parfümün özellikle sonları Apom'dan izler taşıyor.
Notalar:
Üst: Gül, Paçuli, Acı biber. (ck: sedir, paçuli, acı biber)
Kalp: Kimyon(ck: menekşe)
Baz: Pelin otu(ck: gül, kimyon)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Gurme, Çiçeksi, Tatlı.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2009
Koku rengi: Gri
Referans: Tatlı Kimyon
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Francis Kurkdjian
Doktrin: "Seni ne zaman düşünsem sevginin tüm yolları aydınlanıyor benim için." - Cezmi Ersöz

1 yorum:

  1. years ago when i was younger...en güzel anılar geçmişte. Acı da olsa onları hatırlamak iyi geliyor. her ihtimal,kayıplardan daha iyi geliyor. Bugün 'dün' olmayınca bizim için bir şey ifade etmiyor. İliklerime kadar hissettiğim bir yazı. mekan , kişiler ve en önemlisi duygular çok net tasvir edilmiş. bu kadar kısa bir yazıyla bu duyguyu hissettim. Dünyayı cinsellikten ibaret sanan ve duyguyu dilinden düşürmemesine rağmen yaşayamayan kalabalığın içinde ,yalnızlık sivrilmiş ve değerlenmiş. belki bir peri masalı değil ama hala kırılabilecek kadar saf sevgi besleyen bir kalbin güzel bir tarifi...

    YanıtlaSil