4 Eylül 2016 Pazar

Rebul Dosyası (Puan: ★★ Dosya Kapandı)

00: Rebul koku yorumları, Rebul marka kokuların incelemesi ve yorumlarının yayınlanması.
Atelier Rebul (Rebul Atölye) 118 yıllık Eczacılık geleneğinden gelen bir marka olmasından ötürü her zaman en doğal ham maddeleri en bilimsel formüllerle bir araya getirir. Kurucumuz Jean Cesar Reboul’un ‘’Kalite ve Güven Rebul Ailesinin En önemli
Mirasıdır’’ sözü bugün yaptığımız tüm çalışmaların özünü oluşturur.

1938'de, eczanenin alt katındaki laboratuvarda Türk halkını lavanta ile tanıştıran ve evlerimizde bir asır sürecek misafirliğini ilan edecek olan "Lavanda Kolonyası" üretilir. Önceleri Bay Reboul'un bahçesinden yetiştirilen lavantaların uçan yağlarından elde edilen kolonya, daha sonra her yıl Fransa'nın güneyinde Grasse kentine yakın bölgelerden gün ağarana kadar toplanan, kokusuyla fabrikanın ağır havasını yok eden, Lavanta çiçekleri ile üretilmeye başlanır.

Sene 1939'u gösterdiğinde Bay Reboul ülkesine dönerken, gözü gibi baktığı eczanesini, hayattaki tek yakını olan genç ve çalışkan eczacı Kemal Müderrisoğlu'na devreder ve eczanenin ismi "Rebul" olarak değişir.

Ben de bu güzel markamızı sayfamda incelemek istedim. Tabii ki bundan haberleri yok. Umarım iyi işler başarmışlardır. Tarafsız olarak inceleme ve eleştirilerimize başlayalım bakalım:
Pozitif:
1) Bir Türk markasının yaptığı atılımı ayakta alkışlıyorum.
2) Edp.'leri bazı designer markalarla kafa kafaya ve at boyu yarışır.
Negatif:
1) Kolonyaları (Edc.) kendi parfümlerinden (Edp.) alt kalitede. Parfümleri "kokucuk"lardan bir üst kalitede, designer parfümlerin çoğundan bir alt kalitede. Niche parfümlerle zaten baş edemez.
2) Serinin, kolonyaları, altı saat boyunca üç ayrı notasını da ciddi bir inceleme yapmaya olanak sağlayacak kadar karmaşık yapıda değil. Parfümleri ise yazılı olan tüm notaları size hissettiremiyor. Daha ciddi koku deneyimi sunmasını beklerdim. 
3) Kalite-Fiyat ekseninde incelersem "pahalı" derdim.
Doktrin: "Türkler tarihte eşi benzeri görülmemiş bir millettir." - Enes Bin Malik

3 yorum:

 1. uzun zamandır iyi kolonyalar üreten ve çizgisinden dışarıya pek çıkmayan Rebul'u bir süredir takip ediyordum. markaya yeni bir soluk getirmeye çalıştıklarını Atelier Rebul konseptini inceleyince gördüm. şişelerin tasarımındaki yalınlık, cam ve ahşap görüntüsü, doğal ve kaliteli bir ürün hissi veriyor.

  kokuları araştırınca karşıma, birkaç blog yazarına gönderilmiş ücretsiz parfüm şişesinin birkaç açıdan fotoğrafı ve altına da samimiyetsiz veya ürün tanıtım kitapçığındaki yazılardan derlenmiş zorlama yazılmış satırlar dışında bilgi bulamadım. yazı ürünlerle ilgilenenlerin çok işine yarayacaktır.
  edp, edt, edc yorumu dikkat çekici. uzman oldukları iş kolonya olduğu için, bunun etrafında dönüp dururlarsa, yeni markaya verdikleri emekler boşa gidecek demektir. bazı parfüm markalarına öykündükleri doğru. ölçüt nedense hep daha önceden isim yapmış markalar. bu bana çok tehlikeli gelir hep çünkü öykünülene de yaklaşamayınca hayal kırıklığı büyük oluyor.
  yeni bir çıkış yapmış markamızın daha özgün ve başarılı işler yapacağına inanıyorum. yıllardır silinip gitmiş bir sürü markanın tersine ayakta kalmışlar bu büyük başarı. kabuğundan çıkmaya çalıştığı, silkinmeye çalıştığı, parfüm yapmaya çalıştığı marka sürecindeki denemelerden zaten biliniyordu. böyle tarafsız yorumlar eminim onlar için de çok önemli olacaktır.

  YanıtlaSil
 2. Atelier Rebul; daha önce ben de dahil çoğu kişinin adını duymamış olabileceği, fakat kendi çizgisi içersinde uzun yıllar yılmadan ürünler tasarlayabilmiş bir marka. Bilindik markaların ışıltısının gözlerimizi kamaştırmasından mıdır bilinmez böyle ender, başarılı işler yapmaya çalışan isimleri bilmeden de olsa es geçmiş oluyoruz. Henüz parfüm konusunda kendisini bir raya oturtamamış olsa da kendi bünyesinde envai ürünler tasarlayabilmiş bir marka. Önemli bir husus olarak; yabancı bir beynin mucitliği ile ortaya çıkmış fikir ve tasarılar daha sonra Türk bir kişide farklı boyutlarla, ilerlemeyle bu zamana kadar adının silinmeye uğramadan bir yerlere gelmeye çalışması bizim açımızdan büyük bir gurur sayılıyor aslında. Bilinen markaların ürünlerinin yansıtıldığı başarılı yorumları tenzih ederek konuşuyorum ki bilinmedik bir markanın, hem de sonradan Türkleşerek deformasyona uğramış bir markayı bizlere tanıtmış olmak da çok güzel bir fikir, kutlarım... Bakalım bu aslında eski ama yeni duyulan markanın diğer ürünleri tarafsız bir burundan ve yetenekten nasıl bir değerleme görecek...

  YanıtlaSil
 3. 1895,Royal Oud ve Vintage Blue listeye aldım.Deneyimlemiş olurum en azından

  YanıtlaSil