3 Mart 2015 Salı

Scentlinq Dosyası (Puan: ★★★ Dosya Kapandı)

00: Scentlinq koku yorumları, Scentlinq marka kokuların incelemesi ve yorumlarının yayınlanması. (Not: 2 ay süren koku incelemesi süreleri site arşivi için aynı güne ardışık yazılmıştır. Yayınlanma tarihleri gözardı edilmelidir; İnceleme tarihlerinden bağımsızdır.)

Scentlinq markası, Glokal Kurumsal Koku Ticaret A.Ş. bünyesinde, kurumsal ortam kokulandırma ve kokusal pazarlama alanında 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren bir
firmadır. Türkiye’den sonra 2013 yılında ABD’de açtıkları ofisleri ve bunu takiben 42 ülkede dağıtıcıları bulunmaktadır.

"Kurumsal profesyonel ortam kokulandırma alanına, yeni ve farklı bir açıdan bakıyoruz. Kurumsal kimlik, marka ilişkilendirmesine ilave ve daha önemli olarak, kokuya bir iç mimari aracı, dekoratif bir element olarak yaklaşıyoruz. Başka bir deyişle, kokuyu bir iletişim aracı olarak kullanıyoruz. Bu yüzden doğru koku seçimi, kokuların tasarım ve üretim kalitesi işimizin en önem gösterdiğimiz parçasıdır." Sözleri markanın çalışma prensibini açıklıyor.

Kokunun duyguları harekete geçirdiği ve İnsan duygularının, satın alma davranışını ciddi şekilde etkilediği gerçeği, pazarlama uzmanlarının bu konuda çalışmalarını artırmış ve Nöromarketing kavramının da ortaya çıkmasına fayda sağlamıştır.

Markalar, tüketici odaklı çalışmalarında, görsel algı için çeşitli tv reklamları, tanıtım broşürleri, işitsel algı için reklam müzikleri sunarak somutlaşmaya çalışırken, artık koku algısını da keşfetmişlerdir. Yalnızca marka için tasarlanmış imza koku kullananlar var olduğu gibi mevsimsel duruma göre değişkenlik gösteren kokuları tercih edenler de vardır.

Bu sistemin mağazalarda satış artışı sağlamasının yanı sıra, marka algısı oluşturduğu, mekana bağlılık ve sadakat duygularını geliştirdiği, memnuniyet hissi uyandırdığı da gözlemlenmiştir. Bu bağlamda yapılmış bir deneyde, deneklere kokulu ve kokusuz ortamda aynı ürün sunulmuştur. Sonrasında yapılan ankette, kokulu ortamdaki ürünün kokusuz ortamdaki ürüne göre daha fazla tercih edildiği görülmüştür.

Örneğin, bankaların tercih ettiği kokular güven veren tasarımlarken, yeni yapılmış inşaatın örnek dairesinde ekmek ve kek kokusu tercih edilmekte ve bu sayede ortamın sıcak yuva hissi vermesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda çalışma ortamında dikkat ve verim sağlamak, spor salonlarında enerjik hissetmek, uyku alanında sakinleşmek için de ortam kokuları kullanılabilir.

Çeşitli, koku difüzyon (geçişme) makineleri kullanılarak mekanın kimliğini oluşturacak koku, havalandırma yoluyla ortama yayılır.

Roma imparatoru Neron, yemek davetlerinden önce, güvercinlerin kanatlarına kokulu yağlar, esanslar sürerek yüksek tavanlı salonlarda uçururmuş. Tarihte bilinen ilk ortam kokulandırma yöntemi budur. Bakalım Scentlinq şimdinin teknolojisiyle güvercinler uçurmadan bunu ne kadar yakalayabilmiş.

Bu dosyalarda Scentlinq markasının enerjik, çok kültürlü, duygusal, etkileyici, dinamik, romantik, sürprizci, otantik, heyecanlı, ilham verici, derin, mutlu, canlı, sofistike, coşkulu, temiz, rengarenk, asil, asi, masum gibi duygu durumlarıyla tanımladığı kokularını yine onlardan habersiz ve tarafsız olarak inceleyeceğim.

Scentlinq bir çeşit oda parfümü değildir. Kurumsal firmalara uzun süreli mekan kokusu çözümleri sunar. Kokularının kalite çıtası yukarılarda. Sıvısının vizkozitesi (ağdalılık) parfümlerden daha yoğun, sıvı sabunlardan daha seyrek. Koluma sürdüğümde tenimde emilmedi ve parlak bir yüzey oluşturdu. Koku moleküllerinin havada uzun süre kalmalarının sırrı da bu.

Pozitif:
1) Biraz pahalı da olsa uygun fiyata kaliteli ortam kokulandırması konusunda başarılılar.
2) Şu an için eşdeğerleri yok. Çeşitli sektörlerde iyi referansları var.

Negatif:
1) 24 kokunun büyük çoğunluğu birbirine öykünerek yaratılmış.
2) Bazı kokular isminde yazılı olan niteliğe birebir uymuyor.

Doktrin: "İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten daha kolaydır." - Mark Twain

2 yorum:

  1. blogun yalnızca parfümle ilgili değil genel anlamda 'koku' ile ilgili olduğu bu yazıyla çok daha iyi anlaşılıyor.

    kısa sürede çemberi genişleterek kokuyu daha bütün incelemeye çalışıyorsunuz. ucuz, pahalı, sektör, cinsiyet ayırmadan, yeni bilgi paylaşımlarıyla, bu işe çok yeni başlanmasına rağmen bir adım önde olmak, çok emek verildiğini gösteriyor. bir de bunun 'bir adım önde olmak' için değil de bu işin hakkını verebilmek için olduğunu görünce takdir etmemek imkansız.

    YanıtlaSil
  2. Scentlinq Dosyasını incelediğimde; Kokuların bütünleşmiş pozisyonunu ayrı bir tepeden empoze ederek, bilinen bilgilerin üstüne yenilerini ekleyip hayran bırakabilen bir dosya...

    Kokuların ulaşılabilecek olanının dışında bilinmeye ihtiyaç duyulan konularını ele almak size daha çok yakışıyor. Bu dosyada da "koku" bazlı yelpazenin aralarda kalabilecek, edinilmesi zor bir konunun oldukça başarılı bir fikir yansımasını gördüm. Gerçekten çok güzel bir fikir, çok başarılı... Önceki yazılarınızda yalnızca parfüm değil birkaç kokunun içeriklerine ayrıntılı değinmiştiniz zaten. Fakat burada kokuların insanlara bulundukları ortamlarındaki ruh hallerine göre yaptırımlar sağlayabildikleri ile ilgili dolayısıyla kokuların zihne etkilerini alt tabakadan inceleyerek sunmuşsunuz. Her geçen gün sıradışı elementleri apayrı kulvarlarda görmek ayrı bi heyecan. Gidilen yolda, güncel yaşamından bile ödün vererek bize ulaşılması zor konuları serdilediğiniz için yürekten teşekkürler :)

    YanıtlaSil