31 Ocak 2015 Cumartesi

Serge Lutens - Chergui

Katran karası açılış enteresan. Arkasından mavi mürekkep kokusu. Küflü kokular, reçinelerin elementlerde kullanıldığı anlamına geliyor. Storax reçinesi. Cruel Intentions'un açılışını andıran ıslak kül kokuları. Hep tatlı kullanımına alıştığım tütün bu kez sert ve acı... Yoğun öd ağacı kullanımı. Oud Serisi yaratan Kürkçüyan'ın Maison Francis Kurkdjian - Oud Cashmere Mood parfümü kadar olmasa da yoğun öd kullanımı var. Her parfüm ödü bu
kadar yoğun kullanmıyor. Kimisinde lokum kıvamıyla sandal ağacına yakın seyrederken (kokucuk) kimisinde de rutubetli küf kokusuna rahmet okutan sertlikte (Oud Cashmere Mood) oluyor. On beşinci dakikaya girilirken beliren tatlılık, kalp notasında daha da yükseleceğini deklare (bildiri) etmiş oldu.

Orta notalara gelindiğinde vetiverin nemiyle ıslandı. Vetiver, Sycomore gibi yanık ve acı kullanılmamış, daha yumuşak ve kuru saman kıvamında. Diğer parfümlerde olmadığı kadar Chergui'ye burnum alıştı ve üzerimde yokmuş gibi hissettim. Yanıma yaklaşanların kokusunu alabildiğini görerek kalıcı ve fark edilir olduğuna inandım. Kahve yanığını andıran kumlu kokular. Yumuşak tatlı deri kokuları. Esrarı andıran karmaşık puro kokuları. Tarçın benzeri hafif kuru baharatlar. Akışkan kakaonun kurumuş hali. Tonka fasulyesi ile sağlanan yumuşak tatlılık. Kişniş.

Sonlara gelindiğinde hem çok sert ve karanlık, hem yumuşak ve açık; böyle bir kokuyu nasıl yapmışlar hayret!.. Chergui, siyah bir lokum olsaydı ancak böyle kokardı. Yalnız ortaları, açılışından daha tatlı ve uyumlu. Ihlamur ve kuru otlu baharatlar alıyorum. Itır ve kuru saman kokusu. Parfüm gerçekten çok güzel; çok güzel de bitti zaten. Açılışı, orta ve sonları, tamamı çok iyiydi. Yumuşak deri kokusu eskitme çantalardaki yıpranmış acı deri kokusuna döndü. Papirüs kokusu. Adaçayına benzeyen kokularla sonlanan parfüme kekik benzeri kuru baharatlar da eklenmiş.

Kadın kullanımına yakıştıramadım; isteyen gene de deneyebilir. Koku şık giyinmiş sert karakterli erkeklere uyabilir. Takım elbise ya da siyah spor kıyafetle çok güzel olur.

Chergui'yi kullanmam; ama çok beğendim. "Neden kullanmazsın?" derseniz; herkesin sevdiği ve kendisini iyi hissettiği kokular vardır. Parfümü sevdiren, koku moleküllerini yaratan kimyasal bileşenlerin ortaya çıkardığı sonuçlardır. Aşk da kimyasal bir tepkimedir. Bende aşk hissi yaratmadı demek!..

Kullanırsanız güzel övgüler alacağınızı garanti edebilirim. Ancak sürdüğümde beni başka diyarlara götürmedi; bu yüzden kullanamam...
Pozitif:
1) Parfüm, hem sert ve erkeksi hem yumuşak ve tatlı; karşınızda Sihirbaz Sheldrake.
2) Başka diyarlara götürmese bile kullanıcısına güç ve güven veriyor. Tüm gün pahalı koktuğumu hissettim.

Negatif:
1) Açılışındaki itici kokuları geçiştirmek için parfüm çıkmadan 60 dakika önce sıkılmalı.
Notalar:
Üst: Sandal ağacı, Gül, Tütün yaprağı, Ardıç meyvesi. (ck: reçineler, katran, tütün, öd ağacı)
Kalp: Amber, Deri, Bal, Misk(ck: vetiver, kahve, deri, puro, kakao, tonka fasulyesi, kişniş)
Baz: Iris çiçeği, Saman, Adaçayı, Tütsü(ck: ıhlamur, ıtır, saman, adaçayı, papirüs, kekik)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Gurme, Meyveli, Çiçeksi, Tatlı, Odunsu, Dumansı.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2001

Koku rengi: Katran
Referans: Tatlı Zift
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Christopher Sheldrake
Doktrin: "Belki de bu dünya başka bir gezegenin cehennemidir." - Aldous Huxley

8 yorum:

 1. Bende bir yumurta var, sende bir yumurta var. Eğer sen bana bir yumurta verirsen, ben sana bir yumurta verirsem ;yine sende bir yumurta bende bir yumurta olur. Şayet sende bir bilgi var, bende bir bilgi varsa ; ben sana bir bilgi verirsem, sen bana bir bilgi verirsen sende iki bilgi, bende de iki bilgi olur. Konfüçyüs
  Verdiğiniz tüm bilgiler için teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler özet için...
  En kötü rakip fiyat kıran rakiptir. Nerede görülürse kafası ezilmelidir.

  YanıtlaSil
 3. Serge Lutens - Musc Koublai Khan bulmuş bulundum an içinde.Şans var ama para yok.Her birisini almak için epey bedel ödemek lazım tabiki.

  http://www.decantall.com/index.php?route=product/product&product_id=267&search=serge+lutens

  Burada 2-3 ml filan var. '' Çin imparatoruna çamurlu çizmeleri ve diğer tüm şeyler için üstüne basmak amacıyla değerli kürkler serilirdi.. " şeklinde ifade edilmiş .Kouros benzeri birşey olmalı.Heyecanlandırdı beni.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2014 Mart'ta inceleyip yayınlamadığımı yalnızca kendi günlüğümde arşivde tuttuğum bir incelemem:

   (Puan: %60) Serge Lutens - Muscs Koublaï Khän 16.03.2014 18:10: Kimyonun hakimiyetinde bir açılış oldu. Parfümlerde kimyon kullanımını pek sevemiyorum. Kunduz yağı ve Labdanum reçinesi şimdiden başrolde. İlginç... Ya üst notalara koydular ki bunu asla yapmazlar bunlar baz notasının elementleri, ya da o kadar onlar ekseninde dönen bir koku ki orta ya da baz notalara konsa da şimdiden üste misilleme yapıyorlar.
   Orta notalara gelindiğinde karabiberli ve terli bir orta nota başlangıcı. Sanırım bu siyah miskle sağlanmış. Parfümlerde ben daha çok beyaz ya da gümüş tercih ediyorum. Balmumu ve costus bitkisi kökü değişik bir harman oluşturmuş.
   Sonlara gelindiğinde gül ve vanilyanın kötü uyumu bizi karşıladı. Parfüm bana bekleneni veremedi. Zor kabul edilebilir bir koku bu. Ama her şeye rağmen gene de o bir Serge Lutens!

   Notalar:
   Üst: Kehribar, Kunduz yağı, Kimyon, Labdanum reçinesi.
   Kalp: Amber, Balmumu, Costus bitkisi kökü, Kara misk.
   Baz: Gül, Vanilya, Paçuli.

   Sil
 4. Bir çok kişinin yaklaşmak istemeyeceği türden koku olduğuu tahmin edebiliyorum.

  YanıtlaSil
 5. Sanki tarçından az bahsedilmiş ama ben ilk açılışta çok aldım tarçını, çok karışık yoğun ve ağırdı bana göre.. N

  YanıtlaSil
 6. Ben de bu kokuyu ilk kokladığımda "tarçın mı?" diye sormuştum. ��

  YanıtlaSil