8 Şubat 2015 Pazar

Bond No. 9 – New York Amber

Acı limon kabuğuyla kolonya benzeri açılış. Paçuli alttan sert geliyor. Kokunun "iso e super"le desteklendiğini anlıyorum. Mürekkep kokulu mavi gül. Acı menekşe çiçeği. Hafif gri miskle açılış tamamlandı. Parfüm hiç beklediğim gibi açılmadı yahu. Amber bunun neresinde.

Orta notalara gelindiğinde burnunuza yakınken koku aseton, uzaktan hindistan cevizli el
kremi gibi geliyor. Hayal kırıklığına uğradım. İsmine aldanıp amber parfümü bekleyenler yanılırlar. Mısır püskülü. Adaçayı. Kuru saman. Özellikle açılışı harika bir güllü lokum kokusu olan By Kilian - Musk Oud'un da ortaları kuru otlarla kaplıydı. Ama onun çarpıcı açılışını N.Y. Amber'den asla beklemeyin. Ayrıca Musk Oud en kuru haliyle bile Amber'den ıslak bir koku.

Sonlara gelindiğinde koku basitleşiyor. En güzel anı gene kalp notasıydı. Sonlarda amber etkisi az-çok hissediliyor. Nota zamanları o kadar kaçık ki; üst notalarda yazılı olan hindistan cevizi ortalarda, orta notalarda yazılı olan biber sonlarda karşımıza çıkıyor. Bunun dışında ortalarda "yasemin" yazacaktım, yazmadım; yasemin varmış gerçekten de. Yani parfüm yazılı olan notaları hissettiriyor. Tek sorunu isminde "amber" olduğu halde ironik bir şekilde amberi pek barındırmıyor. Bu tıpkı Maison Francis Kurkdjian – Lumiere Noire Pour Homme'un ismindeki "siyah"ı yansıtmaması gibi... 

Pozitif:
1) Orta notalardaki yumuşaklığını sevmeyecek kişi sayısı azdır.

Negatif:
1) Koku ismiyle paralel gitmiyor.
2) Bond No. 9 New York'un "Amber" dediği meğerse Pennsylvania'lı Rose'un adıymış.

Notalar:
Üst: Bergamot, Safran, Küçük Hindistan Cevizi. (ck: paçuli, mürekkep, mavi gül, menekşe)
Kalp: Beyaz biber, Gül, Yasemin, Osmanthus(ck: hindistan cevizi, adaçayı, saman)
Baz: Öd ağacı, Amber, Sandal. (ck: amber)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2011

Koku rengi: Buğday
Referans: Kuru Saman
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Bond No. 9
Doktrin: "Ne istersen yapabilirim gibi geliyor bana, çünkü istediğim hiçbir şey yok artık..." - George Bernard Shaw

3 yorum:

  1. şişeyi görünce, fiyatından ve renginden ötürü ağdalı, sıcak, sağlam bir amber beklentisine girmeyecek azdır sanırım. Ama Rebul Roseoud'un ya da o tarz bir kokunun daha safranlı açılan hali gibi. Roseoud'un daha pürüzlü bir yüzeyi vardı sanki ama NY Amber daha homojen diyebilirim. kullanabileceğim, sakin bir koku.

    YanıtlaSil
  2. Her bayan gibi ben de bir amber sever olarak bu parfümde o çok ender bulunan gerçek amber kokusu bir kenara dursun, yapay amber kokusunu bile duyamadım ilk kokladığımda… Şaşırtıcıdır ki bu denli sükse yapmış bir markanın, ve kendisini göklere çıkarmış bir parfümün, koleksiyonunun baş parçası da olmasına rağmen böylesine şakacı tavır takınır gibi isminde amber tercihi uygulamış olması trajikomik bir hal almış. Bu amber ötesi amber parfümünü kokladığımda; ilk olarak paçuliyi bariz hissettim çünkü paçuli, e.d.c’lerin asıl temasının belirgin olacağı yerde alkol oranının fazla kullanılmış durumu edasıyla çok sert ve yoğun olarak çarptı burnuma… Devamında pembe gül, vanilya, hafif çiçek kokuları ve sonlarına doğru da gülün ezilmiş kokusu, küf kokusu gibi kokularla son buldu. Özellikle sonlarında fark edilmesi çok düşük geldi bana. Burunlara fenomen olabilecek kadar abartılı bir parfüm olduğunu düşünmüyorum. Markanın kadrajı her ne kadar yüksek olsa da ya da öyle gösterilse de; sizin, burada dış çevre etkileşimine maruz kalınmasına engel olacak şekilde, çıtayı yüksekten tutulmaması gerekliliğine vesile olarak, şeffaf şekilde, adeta parfümün formülünü okur gibi anlatmanız birçok merak edeni aydınlatmış ve bir kez daha düşünmelerini sağlayacak hale getirmiş. Ben de bu sebepten dolayı size katıldığımı belirtmek istedim. Ayrıca fotoğraflar da çok güzel. Başarılar dilerim…

    YanıtlaSil