6 Şubat 2015 Cuma

Joop - Joop! Homme

     Kalitesiz bergamot, kaliteli çiçekler. Yasemin ve menekşe kokuları. Açılışı çarpıcı olan parfümlerin orta ve baz notaları kötü gidebilir. Bu parfümün ise açılışı bile kötü... Bakalım sonra ne olacak?
     Orta notalara gelindiğinde biraz misk hayvansallığı. Paçuli kuruluğu. Lavanta ıslaklığı. Orta sınıf herhangi bir parfüm gibi kokuyor. Bayramda çocukken duvar dibine straforu sürte
sürte eritirken köşeden birden karşımıza çıkan herhangi büyüğümüz gibi kokuyor. Gardenya çiçeği. Akasyalar. 1996 senesinde Opel Servisi'nde çalışıyordum. Bir gün patronumuzun kullandığı parfümü* arabasında sıkmış ve çok beyenmiştim. Daha sonra evden bidon getirdim ve yarısını boşalttım. Anlamadı. İşte o kokuya benziyor.
     Sonlara gelindiğinde pembe sabunları andırıyor. Genel olarak herkesin sevebileceği bir koku. Hepimiz en az bir kere kokuyu duyumsamışızdır. Üretim tarihi eski olmasına karşın tozlu kokan parfümlere benzemiyor. Yeni versiyonunu kokladım. Yakın zamanda eski versiyonu elime geçerse onu da değerlendirebilirim.
     Benim Düşüncem VI/XXIV: İnsan gözü her şeyi görür, yalnızca kendini göremez. Gerçek nedir? Beyindeki elektrik sinyallerinin vücuda ve duyulara dağılımı, duyuların tüm dünyadan topladığı hislerin yine elektrik akımı olarak beyne iletilmesi eylemi. Sinirler bir mesajı 400 km. hızla taşıyor. Vücutta öyle büyük bir elektrik akımı var ki 120 voltluk bir elektrik ampulünü yakabilecek kadar. Güçsüz insan her şeyi olduğu gibi bunu da kullanmayı bilmiyor.
     Biz sadece yiyoruz. Geri kalan tüm fonksiyonları vücut kendisi hallediyor. Atmosfer basıncı vücudumuzun iç basıncından fazla olsaydı nefes alamazdık. Ne müthiş makine insan…
     Ve insan bu hayatta her şeye hazır. Hatta ölüme bile!
     "Sen ne için hazırsan o da senin için hazır." - Albert Einstein
     Baba: İnsan gözü görür. Ancak; kendi, kendisini göremez. Örneklerinde kendi varlığını göremez, fakat algılar.
     Beyin duyularını elektrik akımına benzeyen bir biyolojik akımla duyumlar. Bilinç, ayırır. İnsan vücudunda öylesine büyük bir enerji vardır ki; biz bunu, elektrik, atom tepkimesi veya daha birçok enerji birimlerine ayırabilseydik; bir insan bedeninin açığa çıkardığı enerji ile bir ülkenin birkaç yıllık elektrik gereksinmesini karşılayabilirdik. Enerji; enerjinin sakınımı yasasıyla, kaybolan enerjisini hesaba katsak bile, bir enerji başka bir enerjiye (maddeye) dönüştürülürken, kendisinden daha fazla enerji tüketir. İşte insan bedeni de yiyecek adında alınan bu maddeleri, kendine has enerjiye dönüştürürken enerji de harcar. Biz bunları bilmesek de bu böyledir.
     İnsan yaşamı boyunca, farkına varsa da, varmasa da ölümle birlikte yaşar. Çünkü ölüm, yaşamla birlikte vardır. Ve gerçek ölüm yoktur; madde farklılaşması vardır. Kısacası; canlı, ölümüyle birlikte yaşar.
Yaşamın Renklerini Koruyalım Mart 2004 haz®eti
Pozitif:
1) Eski tarihli olup eski kokmayan yanı en büyük artısı.
2) Bazı kokular vardır; güzel değildir bir de üstüne üstlük iticidir. Joop çok güzel olmasa da hiç itici değil.

Negatif:
1) Koku tekdüzelikten kurtulamıyor.
2) Yazılı nota listesi Hanya ise hissettirdikleri Kolombiya'dan gelir.
3) Özellkle fark edilme düşük kalıyor.
Notalar:
Üst: Bergamot, Mandalina, Portakal çiçeği, Limon. (ck: bergamot, yasemin, menekşe)
Kalp: Kediotu, Yasemin, Vadideki zambak, Tarçın(ck: misk, paçuli, lavanta, gardenya, akasya)
Baz: Paçuli, Sandal ağacı, Tonka fasulyesi, Vanilya. (ck: etil isovalerat ester**)
Tip: Tatlı, Meyveli, Oryantal, Çiçeksi, Pudralı, Baharatlı, Sabunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1989
Koku rengi: Pembe
Referans: Elmalı Sabun
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Michel Almairac
Doktrin: "Başkalarından daha uzağı görüyorsam, devlerin omuzlarında ayağa kalktığım içindir." - Isaac Newton
*Verdure - Bronze
**Elmalı sabun kokusu verir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder