5 Şubat 2015 Perşembe

Thierry Mugler - A*Men Pure Havane

     Buzluktan çıkmış soğuk bir pasta tatlılığında. Tatlı siyah çay. Yıldız anason. Silhat ama çok acı değil. Kakule. Gül ağacı. Karabiber ve kimyon. Açılışı baharatların eşsiz dansıydı. Bu parfüm genelde tatlı olarak bilinir ama içinde keşfedilmemiş başka yetenekler var.
     Orta notalara gelindiğinde kokusu zaman zaman kakaosu erimiş ama soğuk kalabilmiş dondurmayı andırıyor. Hep Angel minvalinde koku üreten Thierry Mugler bizi ikinci defa
şaşırtıyor. Angel ve benzerleri gibi pamuk şeker notasını Havane'ya koymamış. Tatlı kokuları sevmesem de Pure Havane'nin hakkını yiyemem. Tatlılığın bu kadar dengeli kullanıldığını da nadir görebiliyoruz. Yumuşak tonka fasulyesi üzerine serpilmiş hafif tarçın. Yumuşak tatlı bir deri kokusu. Ve bu parfümün olmazsa olmazı: Tatlı tütünlü puro kokusu. 
     Sonlara gelindiğinde değişim neredeyse yok. Kalp notası neyse baz da aynı. Birçok kokunun sonu güzel olurken Havane ortalarında en güzel anını yaşatıyor. Bence en güzeli öyle olması. Kalıcılık ve fark edilirliğin düşük olduğu parfüme koku kalitesi olarak iyi puan verebilirim.

     Veryansın: Eğer Türkiye'de yaşıyorsan ve ateistsen istediğin gibi ölme şansın bile yok! Geçenlerde internet gazetesinden öğrendik haberini:
     Çocuk intihar etmeden önce video çekmiş; "Tüm organlarımı bağışlamak istiyorum. Bedenimin kalan kısmını üniversitede öğrenciler 'kadavra' olarak kullansınlar. Daha sonra kalan parçaları kuşlara, diğer hayvanlara ve böceklere versinler. Vücudumdan kalan olursa yakılsın ve küllerim rüzgarda savrulsun."
     İyi, güzel. Peki sonra ne oldu?.. Babası normal bir cenaze töreniyle hocaya dua okutarak defnetti gitti. Yani yaşadığında inanmadığı dine öldükten sonra inanmış(!) oldu.
     Çünkü mahalle baskısı ve mütedeyyin kesimin gücünü arkasına alan güruh, seküler sınıfın isteklerine asla saygı duymaz. Kendilerine gelince dinlerine saygı duyulmasını isteyen madrabazların tavırları, inançları inanmayanların alanlarını kısıtladıkça özgürlüğün yalnızca Fransa'nın Amerika'ya hediye ettiği bir anıttan ibaret olduğunu kanıtlar niteliktedir.
     Kendi taptığı dine biat etmeyene tahammül edemez. Ancak dini ile ilgili kimseyle tartışacak kadar bile iki satır bilmez. Karşısındaki adamın bildiklerini de dinlemez. Ateist ona örnekler verdikçe çok inandığı kendi dinini ondan daha iyi tanıyan ateist karşısında dili tutulmuş meczuba dönüp saçmalamaya başlar. "Akıllısını bulup tartışalım." desen sana hocayı gösterecek; sen de ona bunu göstereceksin: "Deliye sormuşlar 'en akıllınız kim?' demiş ki 'şu öndeki s*ki ipli!'."
     Aynısı bize de yapılmadı mı? Babam da öldüğünde istedikleri çocuğun istekleriyle aynıydı. Ama uygulanamadı. Akrabalarımızın gönlünün kalmaması için bu yanlışa biz de çanak tutmuş olduk. Ölen nasıl olsa öldüğünü bilmeyecek, kalanlar ise cenazeleri istedikleri gibi gömülmezse ömür boyu üzüleceklerdi. Diyeceksiniz ki "E öldükten sonra ne fark eder ki? Nasıl olsa gömüldüğünü bilmeyecek." Doğru. Madem fark etmez o zaman gömmeyelim. "Fark etmeme" seçimi her iki olasılık için de geçerli değil mi? Her konuda ama en azından ölürken istenen ufacık özgürlük yalnızca müslümanların imtiyazında mı?
     Konu Küba'nın başkenti Havane olunca özgürlükten söz etmemek olmazdı. Özgürlükten konu açılmışken değerli sanatçı Barış Atay'ın güzel konuşmasını anımsamamak hele hiç olmazdı!..

Pozitif:
1) Rahatsız etmeyen tatlı koku yapmak sanattır.

Negatif:
1) Sonları ne yazık ki ortaların zayıflamış hali gibi davranıyor.
Notalar:
Üst: Ballı tütün(ck: çay, yıldız anason, kakule, kimyon, karabiber, gülağacı)
Kalp:  Kakao, Silhat(ck: kakaolu dondurma, tarçın, tonka fasulyesi, deri, puro)
Baz: Esmeramber, Labdanum reçinesi, Storax reçinesi(ck: tütün)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Gurme, Tatlı.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Nadir Bulunan
Çıkış Yılı: 2011

Koku rengi: Puro
Referans: Tatlı Puro
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Jacques Huclier
Doktrin: "Özgürlük döndüğünde ben de döneceğim." - Victor Hugo
Barış Atay - Barolar Birliği

2 yorum:

  1. Hocam agzina saglik.. pure havane bence yas ortalamasi yuksek bi parfum olsa da kalitesi sayesinde 20 li yaslarda ve parfum sever kisilerin de kullanabilecegi bir yapida

    YanıtlaSil
  2. yazı erken geldi ama geldiğine değdi. ülkenin bağımsızlığı, Türk insanının bağımsızlığı adına zamanı geldiğinde kolundan, bacağından, canından, eşinden, evladından vazgeçmiş bir toplumdan bahsediyorsak benim hala umudum var derim. böyle ışık saçan bir tane insan, yüz tane omurgasıza denk düşer. bu kadar davasının farkında olanla, uyuşturulmuş beyin bir değildir. uzun zamandır özellikle din üzerinden yürüyerek toplumu afyonlanmış hale getiren, bana dokunmayan bin yaşasıncı yapan hainleri ve bu zihniyeti destekleyenleri utançla andığımız günleri de göreceğiz. daha çok anlatarak daha çok yazarak, farkında olarak farkındalık yaratarak bu yazıyı yayınlamak gibi cesur davranarak bu günleri aşacağız. fikrine, cesaretine ve ellerine sağlık

    YanıtlaSil