11 Şubat 2015 Çarşamba

Versace - Crystal Noir

     Ekmek kokusuyla mı açıldı, bana mı öyle geldi? İlk on saniyesi Serge Lutens - Jeux de Peau'ya böylesi benzeyen koku görmedim. Kabartma tozu yemiş, mayalı yağlı hamur. Yakınlara girince acı çiçekler geliyor. Dipte kırmızı biber ve sedir ağacı. Ylang ylang kokusu. Portakal çiçeği yumuşaklığı. Kayısı eziği. Mangoyu andıran tropik meyve havası. Yasemin ve menekşe.
     Orta notalara gelindiğinde parfüm kuru paçulinin etkisine giriyor. Yağlı ekmek etkisi de devam ediyor. Her iki parfümden üçünün adı da "noir" herhalde. Nedir bu "noir" sevdası? Fransızca'da "siyah" anlamına gelen bu kelimenin konduğu parfümlerin yarısı bana "siyah"ı çağrıştırsa bu konuyu açmamış olacaktım.
     Sonlara gelindiğinde yumuşak, nemli bir yeşil çay beni karşıladı. Tuhaf bir koku. Kalite olarak beklentimin altında farklılık olarak beklentimin üstünde bir koku. Sıra dışı...
     Benim Düşüncem VII/XXIV: "Sylvester Stallone" bir filminde Rambo’yu canlandırıyordu. Kolunda derin bir yara vardı. Yanındaki cephe arkadaşıyla aralarında şu konuşma geçti:
     Arkadaşı yaranın derinliğinden söz ediyordu. Rambo ise kendisinin eski bir hocasının olduğunu ve onun verdiği şu öğretiyi açıklıyordu:
     "Yaranın sana zarar vermesini istemiyorsan onu unutmaya çalış!" Arkadaşı sordu:
     "Peki bu işe yarıyor mu?" Rambo’nun verdiği yanıt çok ilginçti:
     "Pek sayılmaz".
     Bazen öğretiler bile hiçbir işe yaramaz. İnsan yine kendi kendisiyle baş başa kalabilir.
     "Kuyunun derinliği değildir sorun, ipin kısalığıdır." - Konfüçyüs
     Baba: Bu yazıya yorum ve eleştiri yapmamıştır.
Yaşamın Renklerini Koruyalım Nisan 2004 haz®eti
Pozitif:
1) Serge Lutens - Jeux de Peau gibi bir parfüme servet ödemeden aynı kokuyu koklayabilirsiniz.
2) En azından değişik bir deney. Marjinal olmak cesaret ister.
3) Kalıcılık ve agresyon yüksek.

Negatif:
1) Parfümün pek "feminen" olduğu söylenemez.
2) Hem kokusu kötü hem kaliteli parfümden beklenen değerleri barındırmıyor.
 Notalar:
Üst: Aldehitler, Greyfurt, Kiraz, Portakal çiçeği (ck: kırmızı biber, sedir, portakal çiçeği, kayısı)
Kalp: Hindistan Cevizi, Amber(ck: ekmek)
Baz: Gardenya, Sümbülteber(ck: yeşil çay)
Tip: Çiçeksi, Meyveli, Gurme, Oryantal, Baharatlı, Tatlı. 
Cinsi: Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2004

Koku rengi: Ekmek
Referans: Yağlı Ekmek
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Antoine Lie
Doktrin: "Uçurtmalar, rüzgarla değil, rüzgara karşı havalanır. Tümüyle sakin biri kendine hiçbir yol açamamıştır." - John Neal

1 yorum:

  1. Kimilerine göre bir parfüm ışıltı saçacak kadar güzel kokmalı, kimilerine göre de kalite çizgisinden aşağıda olmamalı fakat kimilerine göre ise hiçbir parfüme benzerlik barındırmamalı. Burada başka bir parfüme olan benzerlik söz konusu ve bu bağlamda bunu belirtmiş olmanız parfümün kilit noktasını belirlemiş. Benzerlik ilkesine dikkat edenlere bir dipnot olarak yarar sağlıyor.
    Betimlemenin ise; ruhlara işleyebilecek kadar olan ince öğretisi çok etkileyici. İçinde, anlatılamayacak kadar derin anlam fakat çok da iyi anlaşılabilen öğretiler göze çarpıyor. Kişinin bazen yalnız başına, bir başka desteğe sırt yaslamadan da hayatını idame ettirmesinin gerekliliğinin hatırlatılması güzel bir seçim. Ayrıca betimlemeye hiçbir yorum ve eleştiri yapılmamış olmasını gösteren o bir cümle, gıpta edilecek değeri çok net tasvir ediyor. Parfüm yorumlarının yanı sıra böyle güzel öğretiler eklemeniz eksikliğin olmamasının yanında bir de fazlalık sağlıyor ve bu konudaki mükemmeliyetçilik açlığımızı tatmin ediyor. Aklınıza sağlık...

    YanıtlaSil