4 Mart 2015 Çarşamba

Amouage - Interlude Man

 
Yumuşak, tatlı sapsarı safran; arkasından keserle yarılmış taze çıra kokusu. Tozlu, puslu, buğulu notalar. Kimyon, karabiber ve yıldız anason. İyi koku alan burunlara eşsiz bir ziyafet. Bu güzel parfümü henüz koklarken ona yakışan görseller bulamamaktan korkuyorum. Karabiberin altına kırmızı biber de koymuşlar. Böylesi mükemmel baharatlara ancak Serge Lutens - Arabie'de rastlarsınız. Ancak Interlude onun daha yoğun kimyonlusu.
Tavuğa dökülen köri sosu gibi kokuyor. Yeni bahar. Imaginary Authors - Memoirs of a Trespasser'u hafif andırıyor. Hoş tatlılık ve yumuşak tütsü Arabie'ye daha yakın. Daha anlatılacak çok şey var ama orta ve sonlara saklayayım. Parfüm eşsiz bir eser...

Orta notalara gelindiğinde yoğun bir çınar ağacı hissediliyor. Acı çam ağacı reçinesi ona eşlik eden. Kakuleli yapısıyla birçok parfümseverin burnunu yorabilir. Itır ve kuru, sararmış otlar. 

Sonlara gelindiğinde tatlı, yumuşak ve cezbedici. Vanilyayı andıran şekerler. Birçok vanilya parfümü gibi baskın aromasını hissedemezsiniz yalnız. Kuru karanfil ve tarçın karışımı. Sandal ağacı. Papirüs kokusu. Parfüm tam bir nota bombası. İçinde her şeyi bulabileceğiniz tatlı bir koku.

Parfüm görsellerini 3 şeye göre belirliyorum:
     1) Parfüm sıvısı, 
     2) Şişe materyali, 
     3) Ve doğada çağrıştırdığı referansının rengine. Bu sefer hepsi bir arada oldu...

Değerli okurlarım; birkaç gündür hasta olduğum için gerçekten "anosmi" olmuştum ve burnum koku alamıyordu. Bu nedenle uzun zamandır yeni inceleme yapamadım. Malum biz de burnumuzla iş yapıyoruz; n'aparsın, ekmek parası...

Pozitif:
1) Tüm Amouage'lar öyle yüksek kalite elementlerle bezeli ki markayı eleştirmeye diliniz varmıyor.
2) Kalıcılık ve fark edilme canavar.

Negatif:
1) 5* aldığına kanmayın. Kokuları niş parfüm gibi davrandıkları için 5* ile taçlandırıyorum. Günlük kullanıma uygun oldukları anlamına gelmez. Bu da onlardan biri.
Notalar:
Üst: Bergamot, Kekik, Yenibahar. (ck: çıra, kimyon karabiber, yıldız anason, karabiber, yenibahar)
Kalp: Amber, Opoponax reçinesi, Tütsü, Laden çiçeği(ck: çınar ağacı, çam reçinesi, ıtır, kuru otlar)
Baz: Deri, Öd ağacı, Paçuli, Sandal ağacı. (ck: vanilya, karanfil, tarçın, sandal ağacı, papirüs)
Tip: Deri, Oryantal, Dumansı, Baharatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2012
Koku rengi: Safran
Referans: Tatlı Safran
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Pierre Negrin
Doktrin: "Bazı insanlar her şeyi olduğu gibi görür ve der ki 'Neden' ? Bense her şeyi olmadığı biçimde hayal ederim ve derim ki  'Neden olmasın' ? " - George Bernard Shaw

3 yorum:

  1. çok özlemiştik böyle hevesle yazdığınız yorumları. belki de bu anosmi durumları bedenin kendini bir süreliğine inzivaya çekme sürecidir. machiavelli gibi... yine de anosmi hiç hasta olmasın. yorumdaki heyecan ve istek kesinlikle okura yansıyor. örneklenmiş parfümleri de bildiğim için bu kokuyu hissettirdi yorum. prens hala geçerliliğini koruyan bir sürü bilgiyi içeren bir eser, en güzel satırlarını derlemek ve sunmak, yorumu daha değerli yapıyor. hikayeleri merakla bekliyorum

    YanıtlaSil
  2. Parfümün her adımının tüm çıplaklığıyla anlatılmış olmasından ilham alarak onu hissedebiliyorum. Çoğunu koklamış olduğumdan dolayı Amuage serisi gerçekten tüm övgüleri hak ediyor. Interlude'un içeriğindeki zengin elementlerinden dolayı aralarda verilen benzer parfüm isimleri okuyucunun kafa karışıklığına meyil vermemek adına çok yerinde bir düşünce... Ayrıca birkaç günü kapsamış olan rahatsızlık nedeniyle yorumlara vermiş olduğunuz ara için yapılan ve günlük yapılması gereken iş mantığıyla benimsenmiş açıklama gayet mütevazı görülüyor. Bu işte engel teşkil eden rahatsızlık akabinde karmaşık bir parfümü ayrıntılı aktarabilmek gerçekten takdire şayan... Bilgi süzgecinden enidinilmesi zor öğretilerle derlenmiş "Prens" gibi bir kitabın da en elde tutulur kısımlarını bizlere yansıttığınız için teşekkürler. Kaldığınız yerden hatta çok zengin bir açılışla sizi görmek mutluluk verici. Parfüm, görselliği bile çok önemsendiği belli edilmiş uyumlu fotoğraflar, kitap, yolda olan hikayeler ve güzel mi güzel bir video... =) Yoldaki hikayelerin kısa zaman sonra bizimle buluşacak olmalarını bilmek tatlı bir heyecan... Sabırsızlıkla bekliyorum.

    YanıtlaSil
  3. ilk 10 listelerini ve parfüm önerilerini tehlikeli buluyorum. kör alış ve kör alışa uygunluk terimlerinin de parfüm konusunda işlemediğini, sonucun hayal kırıklığı olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünüyorum. yorumdaki negatif maddesi bu anlamda yerli yerinde olmuş. yılmadan tekrarladığınız 'parfümü neye göre yorumluyorum' durumuna iyi bir örnekleme olmuş.

    YanıtlaSil