9 Nisan 2015 Perşembe

Serge Lutens - Five o'clock au Gingembre

     Açılış Antep fıstığı reçeli. Tatlı tütsü ve çam reçinesi. Opoponax reçinesi. Sıcak ve ıslak baharatlar. Yenibahar. Tatlı kimyon. Kurutulmuş kırmızı erik. Ballı tarçın. Odunsu ama tatlı parfüm.
     Orta notalara gelindiğinde kozalaklar sahneye çıktı. Açılışı yoğun tatlıydı; böyle daha iyi oldu. Sedir ağacının baharatlı etkisiyle karışmış iğneli çam yaprakları. Mükemmel bir tatlı
odunsu denemesi bu... Tarçının altına kuru karanfil eklenirken tütsü hem yoğunlaştı hem ateşin siyah isi kıvamına yaklaştı.
     Sonlara gelindiğinde tatlılık zayıflasa da sürüyor. En güzel yanı ortalarıydı. Dört ve beşinci saatler arası vetiver ferahlığı hissedildi. Şimdiyse tuzlu amber ve kahverengi deri kokuları. Kokuyu müthiş başarılı buldum.
     Benzerlikler üzerine;
     Serge Lutens - Fille en Aiguilles: Five o'clock au Gingembre reçel ve bal kıvamındaki tatlılığı çam ile ferahlatırken, Fille en Aiguilles tarçınlı karanfilli tatlılığı yoğun karabiber ve sedirle sert şekilde dengelemişti. Fille en Aiguilles yoğun baharatlarla zaman zaman burnu yorarken Five o'clock au Gingembre'ın çok dengeli kaldığı gözlendi.

     Bebe / BNG 01: Ağustos 80'de İzmir'de doğdum. Doğduğumda benden üç yaş büyük ablam vardı. Benden iki sene sonra da erkek kardeşim dünyaya gelecekti. Beş sene önce köyde doğumdan bir ay sonra ölen Hakan abimden sonra ilk erkek çocuk olduğum için değerliydim. Aslında ilk pipili çocuk olduğum için. Her doğulu gibi bizim de evimizde pipili çocuk olması övünülecek bir şeydi. O zamanlar fotoğraf çekmeye merak salmış olan babamın otantik battaniye  üzerinde bana artist pozlar verdirdiği retro çerçeveli eski fotoğrafı hala saklıyoruz.
     Tabii ki doğduktan sonra nasıl meme emdiğimi anlatacak halim yok. İnsan beş yaşın altını pek hatırlamıyor. Ben de öyleyim. Süper zeka falan değilim yani. Zaten doğada en zayıf yavrulardan birisi insandır. Aslan ve insan yavrusunu yan yana bıraksalar, aslan insanı yer gene hayatta kalır; fakat insan çaresiz ve muhtaçtır. Ben bunu insanların zekasının çok gelişmiş olmasına ve çocuklarını da bu zekalarıyla aşırı kontrol etmelerine bağlıyorum. Bu sayede insan yavrularının içgüdüleri yeterince gelişmemiş ve beyinleri de geride kalmıştır. 
     Yavru köpek örneği de tıpkı buna benzer:
     Evinize yavru bir köpek alırsınız. Yeni doğmuş, annesinden sonra ilk kez sizi görüp benimseyen. O kadar muhtaçtır ki; onu büyütüp beslemezseniz açlıktan ölebilir. Belli olgunluğa ulaştıktan sonra artık size bağlanmıştır. Sorumluluk sırası ona geçmiştir ve artık o sizi koruyacaktır.
     Bakalım biz de doğduktan sonra büyüklerimize bakabilecek miyiz? Daha da önemlisi biz de güçlü bir kurumsal firma yaratıp ondan beslenen yavru kutiklerin büyümesine katkı sağlayabilecek miyiz? Daha sonra onlar da bu kurumu yaşatabilecekler mi?..
     Parfüm ismi böyle olunca konuk şair olarak Sn. Özdemir İnce'nin bu harika şiirini eklemeden yapamadım.
Five O'Clock Tea
Neden o
düşünür o
bir bir
ölmüş yerlerini
saat beş sularında
çay vakti
saat beş saat beş
beş sularında
açar çarşaflarını göğün 
ipek çin işi
derin mavi sırtında göğün 
bir balık gibi
sessiz ve kör
uçar
kuru pastalar güneşi 
๑۞๑*-._.-*๑۞๑
Neden o 
düşünür o
o us kıyıcısı
bir bir
ölmüş şeylerini
saat beş sularında
çay vakti 
alışkın kendisiyle yatmaya
๑۞๑*-._.-*๑۞๑
- çay limonlu mu olsun şekerim?
- nasıl beklerim sizi cumaya 
๑۞๑*-._.-*๑۞๑
ah us ne yüzsüz pezevenktir!
                          Sandıklı, 20.12.1960
Pozitif:
1) Meslek kurdu tecrübeli iki cambazdan  "odunsu" olan ip altında, "tatlılık" ise tek ayakla ip üstünde... Gel gör ki, ikisi de dengede.

Negatif:
1) Yok.

Notalar:
Üst: Çay, Bergamot. (ck: Antep fıstığı, tütsü, çam reçinesi, opoponax, baharatlar, kimyon, erik, bal)
Kalp: Zencefil, Tarçın, Odunsu notalar(ck: kozalak, sedir, odunsular, tarçın, karanfil)
Baz: Kakao, Bal, Kehribar, Paçuli, Biber. (ck: vetiver, amber, deri)
Tip: Yeşil, Baharatlı, Tatlı, Odunsu, Dumansı.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2008

Koku rengi: Kozalak
Referans: Çamfıstığı Reçeli
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Christopher Sheldrake
Doktrin: "Ölümü ortadan kaldırırsanız, doğum gereğini de ortadan kaldırırsınız." - George Bernard Shaw
It's a Man's World

3 yorum:

 1. Her halini dengede tutup kullanıcısını yormayan tatlı-odunsu bir parfüm... Seçilen referans ve koku rengi de aktarmak istenileni destekleyici nitelikte. Kokusunu merak edenlere bire bir hissettirecek olan bu yorum için teşekkürler anosmi... Ayrıca bng 24'ten sonra şimdi de bng 01'i görmek, gelecek bng'leri daha fazla meraklandırdı. Aktarımın samimiyeti ve içerisindeki yaşamsal öğretiler, okumaya ve sabırla beklemeye değer...

  YanıtlaSil
 2. merhaba,
  bunları okurken sizi bir seyi koklarken düşünüyorum. Yanınızda olup izlemek guzel olurdu sanki.

  Ricamdır: Fracas'ı yorumlar mısınız? ya da Carnall Flower'ı? sevgiler,

  YanıtlaSil
 3. Her yorumunuzda sizi parfum koklarken izlemek isteyecegimi dusunup blogunuza bayılıyorum.

  Ricamdır: Fracas'ı ya da Carnall Flower'ı yorumlar mısınız? Sevgiler,

  YanıtlaSil