16 Mayıs 2015 Cumartesi

Helène D'Arcy - Active

     Sucul kokulara tatlı eklenmiş. Acı öd ağacının altından tatlı papirüs kokuları. Esmeramber ve kara misk. Beklediğimden çok farklı açıldı koku. 
     Orta notalara gelindiğinde kokunun hafiflemek dışında değişiklik göstermediği gözlendi.
     Sonlara gelindiğinde ozon notalarıyla son buldu. Çarpıcı açılışı olmasa 1*'ı basmıştım. Her üç saatte bir tazelenerek kullanılabilir. Kadın parfümü sayılmasına rağmen açılışında
erkeksi tatlar da var.
     Benzerlikler üzerine;
     Montale - Black Musk: Helène D'Arcy - Active'in özellikle açılışındaki kara misk etkilerinin Montale'a yakın olduğu gözlendi.
     Benim Düşüncem IX/XXIV: Bazı sorunları kafamızda o kadar büyütürüz, o kadar çözümsüz bırakırız ki; "Yahu biri gelip de bi yardımcı olsun, yeter ki çözsün şu sorunu parası neyse verelim," deriz adeta... :) İşte ben böyle zamanlarda kendimi büyük bir sinema salonunda hayal ederim. Tek başıma protokoldeki en rahat koltuğa otururum, arkama yaslanırım ve izlerim. Sahnedeki mizansen benim kafamda oluşan sorunlar, düşüncelerdir. Bir film şeridi gibi… Adeta bir film şeridi gibi geçiyor…
     Kendi içimizde bazı sorunları çözmez ve çevremizdekilere danışırız. Ancak bu öğretiyle kimseye danışmadan kendi kendimize soruların üstesinden gelebiliriz. Çünkü tıpkı dışarıdan biri gözüyle kendimize bakacağızdır. Yapacak bir şey bulamadığınızda kendi kendinizle satranç oynayın. Göreceksiniz, gelişeceksiniz!
      "Keşfetmeyi durdurmamalıyız ki tüm keşiflerimizin sonunda başladığımız yere dönmüş olacağız… Ve orayı ilk defa tanıyacağız." - T.S. Elliot
     Baba: Bence; bazı sorunları kafamızda büyütmeden önce, kendimizi bir sinema salonunda rahat bir koltukta oturur gibi düşünerek, sorunlarımıza da izlediğimiz bir film gibi bakmasını bilebilirsek; kimsenin çözmesine gerek kalmadan kendimiz çözebiliriz. Biliyoruz ki; kendi sorunlarımızı en iyi yine kendimiz çözeriz. Genelde, sorunların içerisinde çözümleri de bulunur. Yeter ki, sorunları yalnız içinden değil, bir başkasınınmış gibi, dışarıdan bakmasını bilelim.
     Araştırmalarımızı durdurursak, bulunduğumuz yerde olacağız.
Yaşamın Renklerini Koruyalım Mayıs 2004 haz®eti
Pozitif:
1) Açılışı çok güzel. Kısa aralıklarla yinelenerek kullanılabilir.

Negatif:
1) Yoğunluk değil edp, edc kıvamında. 
Notalar:
Üst: Deniz notaları. (ck: su, öd ağacı, papirüs, esmeramber, kara misk)
Kalp: Bilinmiyor. (ck: -)
Baz: Bilinmiyor. (ck: ozon)
Tip: Sucul, Fresh, Deniz.
Cinsi: Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2011

Koku rengi: Gri
Referans: Sulu Misk
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Helène D'Arcy
Doktrin: "Öfkeli bir adamı susturmak istiyorsanız, önce siz susun." - Voltaire

2 yorum:

 1. Sadece henüz sıkmışken arkadaşlarımın beğenisini kazanmış hoş bir parfüm. Fark edilirliği ne yazık ki 1 saat sürüyor tenimde.Tatlımsı, aromatik yapısının yanında ceviz içi gibi kokuyor biraz da...

  Baba ve evladının aynı konuya farklı bakış açılarıyla ışık tutmuş öğretisi çok etkileyici... Okudukça kendimi irdelediğim, iki tarafa da hak verdiğim birçok yeri oldu.

  YanıtlaSil
 2. Sorunları çözmekten ziyade sorun üretmeye daha yatkınız. Sorunu çözebilme yeteneği olmadığı mı için mi? yoksa nasılsa danışabileceğim birini bulurum mantığı mı? düşünce tembeliyiz. her iş de olduğu gibi "armut piş ağzıma düş."
  Babanın dediği öylesine doğru, çözüm sorunun içinde aslında. Sadece farklı bir gözle görmek ve biraz beyni yormak yeterli olacaktır. Korkmayın kullanıldığı zaman eskimiyor.
  "Önemli problemler, o problemleri yaratmış olduğumuz sıradaki düşünce düzeyimizle çözülemez." A.Einstein

  YanıtlaSil