20 Mayıs 2015 Çarşamba

M. Micallef - Emir

Sert ve yağlı beyaz gül kokusu altından vuran kuru tütsü. Altta kereste gibi kokular var. Lyric Man ayarında tatlı gül beklentisi yanlış olur. Ispahan kalitesinde tütsü kullanıcısının yüzünü güldürüyor. Kuru sertlikte bayat tütün kokuları alıyorum. Storax reçinesi. Pembe biberden başka da bir şey alamadım. Yanık tütsü tahakkümünde parfüm.

Orta notalara gelindiğinde tebeşir tozu gibi kokuyor. Ekşi bir güle serilen tuzlu bir
tütsüden başka bir şey koklayıp size yazmayı çok isterdim.

Sonlara gelindiğinde krema ve pudra kokusu. Gül kokusu parfümün tüm zamanlarında alınıyor fakat zayıf. Ancak yanık tütsü her zaman bizimle. Zayıf bir öd ağacı. Erkeksi vanilya etkisi.

Benzerlikler üzerine;
Dior La Collection Privée - Oud Ispahan: Evet Ispahan da tütsü baskısında ilerliyordu. Ancak Ispahan'da gözlenen gül, Emir'de her burnun fark edemeyeceği kadar zayıf.

By Kilian - Incense Oud: Tütsü etkileri iki parfümde benzer iken By Kilian'daki tatlı ve net güle eklenen ıslak çiçeklerin Emir'de esamesine rastlanmadı. Yalnız Emir'in her iki parfümden önce çıktığını biliyorsak onlara ışık tuttuğunu da söylemeliyiz.
Pozitif:
1) Açılışındaki karmaşık yapı kokuyu çarpıcı kılıyor.

Negatif:
1) Notalarda koku değişimleri beklenenden az kalıyor.
Notalar:
Üst: Portakal, Greyfurt, Sardunya. (ck: beyaz gül, storax, pembe biber, tütün)
Kalp: Öd ağacı, Karabiber, Paçuli. (ck: tütsü)
Baz: Sedir ağacı, Deri, Misk. (ck: krema, öd ağacı, vanilya)
Tip: Narenciyeli, Aromatik, Pudralı, Odunsu, Dumansı.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2010
Koku rengi: Gri
Referans: Ekşi Tütsü
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Jean-Claude Astier
Doktrin: "Bir insanın kötü bir karakter özelliğini unutmak, güçlük ile kazanılmış parayı sokağa atmak gibidir." - Arthur Schopenhauer

3 yorum:

  1. Görünenle çarpıklaştırılmışlığın arasına sıkışmış ayrıntıları, dışlanmış kimlik ile vasıf ayrışımının arka planda kalmış sessiz aslını gözümüzde -bu güzel fotoğrafların da katkısıyla- perdeleştiren bir hikaye. Görünenin altında aslında farklı bakış açısıyla bakıldığında asıl görünmesi gereken gerçekliğini vurgulatan ironiler, hikayenin en güzel dersi... Bir de yanında bizi anlıyormuş gibi, tam da o esnalarda gelen komik kısımlar... Ve buradaki güldüren kısımlar yadırgama değil de genelde hepimizin içimizden alaycı düşündüğümüz, dalga geçtiğimiz halimizin dürüstçe dışa vurumu olduğu okudukça anlaşılıyor. Faruk'un bitmek bilmeyen komik halleri de zaten otomatikman güldürüyor =)

    YanıtlaSil
  2. Çocukluğumuzun Cin Ali serisi gibi Faruk Bey yaşadıkları ile bakalım daha neler gelecek başına. Hayır hikayenin birinde es kaza Faruk'un başına bir şey gelmesinden korkuyorum.

    YanıtlaSil
  3. İlk kokladığımda fevri haliyle beni heyecanlandırmıştı Emir, fakat sonraları fazlaca dingin bir hal almaya başladı. Canlılığını yitirmeyip ara ara değişmesini bekliyor insan. Solmuş beyaz gül ve sert vanilyalı tütsü kokularıyla kendisini şartlandırmış sanki...

    YanıtlaSil