22 Ağustos 2015 Cumartesi

Brut - Original

Acı limon ve meşe yosunuyla açıldı. O yıllarda bu kokulara çok öykünüldüğünü biliyoruz. Tadı 'fujer' olarak adlandırabileceğimiz kadar yeşil. Yeşil yapraklar. Erkeksi menekşe kullanımı.

Orta notalara gelindiğinde biraz gri miskle karışık ekşi otlar pudrayla toza kavuştu. Hafif şekerli bir lavanta kokusu var, ot kokularına karışan.

Sonlara gelindiğinde koku ortaların hafiflemiş hali olarak son buldu.
Pozitif:
1) Erkeksi, yeşil koku.
2) 90'lardan anılar barındıran emektar bir arkadaş.

Negatif:
1) Kalıcılık çok düşük.
2) Pek değişim göstermiyor.

Notalar:
Üst: Limon, Bergamot, Lavanta, Anason, Fesleğen. (ck: limon, meşe yosunu, yeşil yapraklar, menekşe)
Kalp: Sardunya, Yasemin, Ylang ylang. (ck: gri misk, lavanta)
Baz: Sandal ağacı, Meşe yosunu, Misk, Tonka fasulyesi, Vanilya, Sandal. (ck: -)
Tip: Yeşil, Narenciyeli, Balzamik, Tatlı, Odunsu, Dumansı.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1964
Koku rengi: Yeşil
Referans: Otsu Yosun
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Karl Mann
Doktrin: "Aşık olan herkes sonunda zevke ulaştıktan sonra olağandışı bir düş kırıklığı yaşayacaktır; ve bu kadar büyük bir özlemle arzuladığı şeyin diğer cinsel tatminlerden daha fazla bir şeye neden olmadığını görüp şaşkına dönecek, böylece kendisini bu ilişkiden fazla yararlanmış olarak görmeyecektir." - Arthur Schopenhauer

5 yorum:

 1. Charles Bukowski'nin kitaplarında merak edilen, yazdığı kitaplar kurgudan ibaret mi? yoksa kendi hayatında yaşadıklarını yazıya aktarması mı? Kendisinin sıradışı hayatı göz önüne alınırsa belki de çoğu hayatına dairdir. Her ne olursa olsun kitaplarını soluksuz okutabiliyor. Kim bilir belki de çoğu insan bastırılmış duygularını bu kitapların arasında buluyor.
  Basık suratlı baykuşun sevimli ve meraklı bakışı ise çok güzel ve bir insanı yeterince tanımıyorsanız sevebiliyorsunuz. Mesele tanıdıktan sonra ki kısım oluyor. Vazgeçemiyorsunuz.

  YanıtlaSil
 2. Yine yeterince zengin bir sayfa... Charles Bukowski'nin felsefelerine, hayata o hiç o açıdan düşünülmemiş bakışına, kadınını aslında çok önemsediğinden mütevellit uç noktasına kadar iyi tanıyabilen tavrına, bir tecrübe edinip bin nasihat verebilen o hayal gücüne hayranım; o erkek zekasına... Çoğu kadına mide bulandırıcı gelebilir ilk etapta ama Bukowski'ye önyargıyla bakarsanız o da size aynı tınıda bakar.

  Parfümü denediğimde sadece kokusunu sevmiştim =) Fotoğraftaki kumaş köpekçiği çook beğendim. Verdiğiniz emeklere sağlık...

  YanıtlaSil
 3. Grey Flannel'i andırmıştı bana.Gerçi ikiside hala elimde mevcut.Menekşeden kaynaklanıyor olmalı

  YanıtlaSil
 4. Geoffrey Beene - Grey Flannel ın listede olmaması şaşırtıcı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geoffrey Beene Grey Flannel (Vintage) sıraya koydum. İnceleyelim bakalım...

   Sil