25 Ağustos 2015 Salı

Estée Lauder - Modern Muse

Mandalina ile açıldı. Yoğun portakal çiçeği. Papatya ve kır çiçeği ve sarı tonlarda çiçeksilik. Menekşe boğuyor. Alttan gelen kuru koku paçuli kullanımı ya da kalitesiz materyal kullanımı. Onu inceleme sonunda parfümün nota içeriğini okurken göreceğiz. Kuru baharatla karabiber kullanımı üst notalardan çıkarken beni şaşırtıyor.

Orta notalara gelindiğinde belirginleşen kalitesiz paçuli ve kuru çiçek kokuları ön plana
çıktı. Küflü, rutubetli, terk edilmiş apartman kokusu.

Sonlara gelindiğinde acı mor çiçeklerden kurtulduğu için biraz güzelleşti. Güzel bir tropik meyveyle biterek sürpriz yapıyor. Kuru ahşap kokuyor...

Benzerlikler üzerine;
Elie Saab - Le Parfum: Açılışındaki menekşe ve yoğun portakal çiçeği kullanımının oldukça benzer olduğu gözlendi. Elie Saab orta ve sonlara kadar kaliteli element özelliğini korurken Este Lauder orta ve sonlarda sapıttı.

Veryansın: Prada*nın dediği gibi... Bazı kadınlar neden çok şekerli, yoğun meyveli ve/veya boğucu çiçeksi kokuları seviyor? İnsanların kokuyu karşı cins için kullandığı düşünülürdü. İnsan kendisi koklamaktan hoşlandığı parfümü severek kullanır oysa... Yanından geçerek rüzgarını savurduğu karşı cinsin burun kabarttığını gören kadın, parfümünün de aynı derecede iyi olduğunu düşünür. Adamcağızın rahatsız olarak boyun çevirdiğini hiç düşünmez...

Toplu taşıtlar, sinema salonu ve uçak koridoru gibi dar alanlarda kısa paslaşmalarınız yanınızdakinin burnuna atılan yumruk denli saygısızca. Sizlerden bıktım; burnu yoruyorsunuz. Ağır metal takılarınız, düğün saçınız ve yüzünüzdeki eğreti makyajınızla doğu illerinde iki tane okulun badanası bedavaya gelir.

Şevkinizi kırmak istemem ama; aşırı saldırgan ve yoğun şeker, meyve ve çiçek barındıran parfümlerin çoğu berbattır. Ve bir şey daha itiraf edeyim; biz erkekler bu tür kokulardan nefret ediyoruz! Genellikle sekse aç, şefkate muhtaç, kültür seviyesi düşük, ezik ve varoş kadınların bu kokulara bayılmaları beni şaşırtmadı. Beyni olmayan kadının o boşluğu doldurmak için vücudunu sergilemesi gibi, kapatamadığınız açıklarınızdan kurtulmak için yoğun, saldırgan 'ben burdayım' diye anıran parfümlerle çevrenizi rahatsız etmeyin bence. Ses nasıl bir kirlilikse, görüntü nasıl bir kirlilikse koku da bir kirliliktir. Parfümden anlamayan ve gerçek reseptör sayısına sahip burun taşımayan küçük azınlığı tenzih ederek yazımı noktalıyorum.
Pozitif:
1) Açılışı nota zengini.

Negatif:
1) Çiçekçiden çıkma çiçek buketine benzeyen parfümler ömrümü yedi.

Notalar:
Üst: Mandalina, Yapraklar. (ck: mandalina, portakal çiçeği, papatya, kır çiçeği, menekşe, karabiber)
Kalp: Sümbülteber, Zambak, Hanımeli özü, Yasemin. (ck: paçuli, kuru çiçekler)
Baz: Paçuli, Madagaskar vanilyası, Amberimsi ahşap, Misk. (ck: tropik meyve, ahşap)
Tip: Yeşil, Çiçeksi, Meyveli, Pudralı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2013
Koku rengi: Mor
Referans: Mor Buket
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Harry Fremont
Doktrin: *"Seksi giyinen kadınlar, aslında sekse aç kadınlardır." - Miuccia Prada

6 yorum:

 1. Birçok kadın birkaç arkadaşından feyz alarak, aslında çok beğenmese bile sırf bayanlar tarafından tercih edilirliği fazla diye X bir itici, ağır-şekerli parfümü kullanabiliyor. Bu da bahsettiğiniz vahim durumlara yol açıyor. Yani karşı cinsin beğenisi çok önemli olmuyor çoğu zaman, bir kadın için... Bir erkek karşı cinsin beğenisini beklerken, bir kadın hemcinsinin beğenisini daha çok önemsiyor, istisnalar haricinde... Ben bir bayan olarak unisex parfümleri kullanmayı daha doğru bir tercih olarak görüyorum. Unisex kokuları kendim seviyorum diye kullanmamın dışında aslında karşı cinse biraz daha yakın olan kokuları kullanmak da istem dışı olarak avantaj sağlamış oluyor.
  Bahsi geçen kadınları biraz olsun silkelendirmek adına değindiğiniz bilgiler bu konuda önem arz eden tüyolar... Ve bir de çevremizdeki çoğu erkek maalesef ki kullandığımız parfümü beğenmese bile dile getirmeyebiliyor, sözde kibarlık ederek... Ben de bu konuda bir veryansın edeyim =) Bu cesur ve yararı dokunacak olan yazınız için teşekkürü hak ediyorsunuz. Kaleminize sağlık olsun.

  YanıtlaSil
 2. Çoğu kadın bu parfümleri kullandığında dış çevreden olumlu sonuç aldığını düşünüyor. Çiçeksi kokuyu sevmedikleri halde çoğu erkeğinde kadını kırmamak adını söylediği yalanda cabası tabi. Özellikle sıcak yaz günlerindeki boğucu çiçek kokusu bunu kapalı alanda daha çekilmez kılıyor. Vanilya kokusunun baskın olduğu kokuları da nedense daha fazla tercih ediyorlar. Tamamen yanlış seçim. Çiçeklerden vazgeçilsin artık farklılığa açık olun. Nedir bu çiçek sevdası anlamadım ki. Acaba "kadınlar birer çiçektir." mantığından mı yola çıkıyorlar. Emin olun doğadaki çiçekler bile sizin gibi boğucu kokmuyor.

  YanıtlaSil
 3. Kadının sürdüğü kokudan sekse aç olması (ki bu fena bir şey değil) şefkate aç olması (ki bu da kontrol edilebilir bir şey değil) ezik, varoş ve kültürsüz olduğunun çıkarımının yapılması. Ve ne yazık ki gene kadınlar tarafından yazının destekleniyor olması gerçekten çok acı olmuş.
  Ömür Gedik okusa mutluluktan memeleri tavana değmişti. Fakkat itiraftan önceki nitelikli yorumun da hakkını yemeyelimm. ^^

  YanıtlaSil
 4. Sayın Aliş Volat,
  'kadınlar tarafından desteklenmiş olması...' şeklindeki yanlış anlamış olduğun cümleyi yorum yapanlardan biri olarak düzeltme gereği duydum. "Kendi adıma" bu tarz (ezik, varoş, sekse aç, kültürsüz) sözcükleri kapsayan kısmı destekleyici bir cümle kurduğumu göremezken sen nasıl görebilmişsin de böyle yazabilmişsin şaşkınım... Ben koku tercihi, cinsiyet ve kullanılmaması gerek koku tarzına yönelik öğretileri doğru bulduğumu yazdım. Ve ayrı bir açıdan bir kadın ve sonrasında da bir kimse, herhangi bir kadına "ezik", "varoş", "kültürsüz" vb. gibi ithamlarda bulunulduğunda elbetteki savunmalıdır. Ve evet, sekse aç olmak abes bir şey değil, aynı şekilde şefkate aç, kültürsüz olup iyi parfüm kullananlar da var. Bunu kokuyla irdelemek herhalde ki saçma. Fakat burada -"Veryansın"da- geçen bu gibi sözcükler önce örnek niteliğinde kullanılıp, 'bir kadın bu tip parfümleri kullandığında erkekler tarafından bu gibi (ezik, sekse aç, varoş) duygu durumlarını yaşayan kadın gibi algılanılıyor' anlamında yazılmış. Direkt olarak neye göre, kime ve hangi amaçla böyle bir ithamda bulunulsun ki zaten? İnsan neyi anlarsa ona göre yorumlar tabii fakat başkasının neyi anlayıp, neyi anlamadığını bilmeden yorum yapman hiç hoş ve doğru değil. Üstelik doğru bile anlamamışsın.

  YanıtlaSil
 5. Bu veryansın çok dobra. "Toplu taşıtlar, sinema salonu ve uçak koridoru gibi dar alanlarda kısa paslaşmalarınız yanınızdakinin burnuna atılan yumruk denli saygısızca. Sizlerden bıktım; burnu yoruyorsunuz." kısmına, asansörleri de ekleyerek aynen katılıyorum...

  YanıtlaSil
 6. Başkalarının yaşam alanına tecavüz

  YanıtlaSil