30 Ağustos 2015 Pazar

Serge Lutens - Gris Clair

Çok tatlı kumlu lavantayla açıldı. Ezilmiş çimen ve naneli sıvılar. iki parmağınızla söndürdüğünüz mumun havaya karışan siyah isi. Yeni ütülenmiş beyaz gömlek temizliği. Yıldız anason ve az düşük kalite paçuli. Ayazda üşümüş kaynak suyu tazeliği.

Orta notalara gelindiğinde kişniş benzeri ferah, havlıcan benzeri zencefilli kuru kokular. Gri bir mum gibi kokuyor. ^^

Sonlara gelindiğinde paçuli serpiştirilmiş parfümde adaçayı rüzgarı alıyorum. Bıçakla kazınmış taban kösele. Kuru ıtır ile son buluyor.

Pozitif:
1) Devamı öyle gitmese de açılışı harika nota değişimi gösteren bir şölen.
2) Enteresan bir gri mum kokusu.

Negatif:
1) Orta ve sonları karmaşık yapıdan uzak.
2) Kadın kokusu mu erkek mi; yirmi yaş altı mı otuz yaş üstü mü kullanmalı? Parfüm karakter sorunları yaşıyor.

Notalar:
Üst: İris çiçeği, Tütsü. (ck: lavanta, nane, yıldız anason, su)
Kalp: Eski ahşap, Lavanta. (ck: kişniş, zencefil)
Baz: Amber, Tonka fasulyesi. (ck: paçuli, adaçayı, ıtır)
Tip: Fresh, Baharatlı, Çiçeksi, Pudralı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2006
Koku rengi: Gri
Referans: Gri Mum
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Christopher Sheldrake
Doktrin: "Gerçekte vahşi ve korkunç bir hayvandan başka bir şey değildir insan. Biz, onu evcilleştirilmiş ve dizginlenmiş haliyle tanıyoruz ki uygarlık dediğimiz şey de budur. Bu yüzden de arada bir gerçek tabiatı ortaya çıkarsa dehşete kapılıyoruz." - Arthur Schopenhauer

2 yorum:

  1. Grinin elli tonu aslında çoğu insanın gizlice porno izleyerek saklamasının açığa vurulmuş hali. Popülerliğini de yalnızca bu sebeple kazandı. Özellikle gençler arasında bu sebeple bir numaraya oturtulması sex in cazibesi. Gerçi kitap o kadar sex içinde yazılmış ki seksi seven biri bile bir müddet süre uzak duracaktır.

    YanıtlaSil
  2. Serge Lutens'in bu parfümü tasarımcısının gazabına uğramış ve bununla ilintili olarak nadir başarısızlık göstermiş bir tasarımın sonucu... "Grinin Elli Tonu" ise tamamen ticari amaç güden bir fikirle ortaya çıkarılmış ve yine bu fikir gibi oldukça basit bir yapıda film/kitap... "Gri mum" ve "grinin elli tonu" yakıştırması da anosmi sayesinde hem isim benzerliği hem de kalite bazında çok uyumlu duruyorlar.
    Teşekkürler =)

    YanıtlaSil