4 Eylül 2015 Cuma

Amouage - Reflection Man

     Harika bir beyaz leylakla açılan parfüm 5. dakikada yeşil tıraş kolonyasına dönüştü. 
     Orta notalara gelindiğinde naneli saman. Sulu süt benzeri yumuşak tahta kokusu.
     Sonlara gelindiğinde pudralı gri miskle sahneyi terk ediyor.
     Benzerlikler üzerine;
     1995'te çıkan Le Male çok tutunca benzerini yapmamız gerekli tabii. Ona 'Vanilyalı
Lavanta' demişiz; buna da 'Naneli Lavanta' diyelim de tam olsun...
     Benim Düşüncem XI/XXIV: Herkes bir ayna gibidir. Sevdiğiniz birisi sizi sever; nefret ettiğinizse uzaklaşır. Sizin nefret ettiğiniz birisinin sizi sevebileceğini düşünebiliyor musunuz?
     Aslında saygı yapmacık olur ama sevgi yapmacık olamaz. Hem anlaşılır, hem olamaz ki! Herkeste bir ayna düşünün: Size küfür eden birisi aslında o küfürü kendisine ediyordur; size haksız yere kızan birisi ise yine kendine.
     Opel Servisi’nde ‘mekaniker’ olarak çalıştığım sıralar dışarıda haftasonu birisini görmüştüm. Opel Vectra’sını patınaj çeke çeke kullanıyor ve barın önüne çekiyordu. Balataları ve lastikleri eskite eskite… Belki ben değiştirmişimdir onları, motor bakımını da ben yapmışımdır. Ama hiç zoruma gitmedi. ‘Helal olsun’ dedim. Benim işim bu, onun işi o; herkes işini yapacak. Zaman gelecek, ben o arabanın içinden ineceğim, o ise burada bana içki getiren garson olacak.
     "Her şey olması gerektiği gibi olur." - Karl MARX
     Baba: Bence; insanlar ayna gibidir. Bugün, gerçeklik olan kendimiz, bir başka zaman gerçeksi (hakikat) olabiliriz. Zaman çok şeyi değiştirir.
     Ben ‘tekniker’ olarak bir serviste çalışırken tanıdığım birisini piknikte gördüm. Aracına patinaj yaptırıyordu. Çok üzüldüm. Bir şey diyemezdim. Benim işim araçlarla ilgiliydi ama, onun işi de bu değildi. Kendi gerçek konumunu bilip, işini yapabilirdi. Yıpranan lastikler, araç ve diğer aksamları aslında o kişinin kendi malı olsa bile, ulus olarak o araç hepimizin malıydı. Araç sahibi bunun bilincinde değildi. Bu tür insanlar, o an benden çok daha iyi konumda olsalar bile, yapıcı olmayan akıllarıyla bir gün aynanın görüntüsü gibi olabilirler. O aracın bakımı ile ben ilgilenmiştim. Bir gün böyle bir aracımın olmasını çok istemiştim. Belli mi olur, bir gün araç sahibi ile yer değiştirebiliriz. Aşağıdaki MARKSBİLİM kurucusunun sözü yerine gelecektir.
     "Her şey olması gerektiği gibi olur." - Karl MARKS
Yaşamın Renklerini Koruyalım Haziran 2004 haz®eti
Pozitif:
1) Açılışı çok çarpıcı; hem erkeksi hem kadınsı.

Negatif:
1) Le Male'in vanilyasızını koklamak iyi fikir değil.

Notalar:
Üst: Acı portakal yaprağı, Biberiye, Kırmızı biber. (ck: leylak)
Kalp: Iris, Yasemin, Neroli. (ck: nane, saman, odunsular)
Baz: Paçuli, Sandal, Vetiver, Sedir(ck: gri misk)
Tip: Narenciyeli, Pudralı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2007

Koku rengi: Turkuaz
Referans: Naneli Lavanta
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Lucas Sieuzac
Doktrin: Son Sözleri: "Hadi oradan. Son sözler yeterince doğru söz söylememiş aptallar içindir." - Karl Marx

2 yorum:

 1. Bir "Oğul"un ortaya güzel bir gözlemleme örneği koyması ve "Baba"nın da onu tasdiklercesine üstüne katarak yorumlaması görülecek en kıymetli hazinedir. Yazının iç yüzü ile insan kendinden bir değerleme çıkarıyor okudukça... Bir insan kendini karşısındaki kişide görür; biz nasılsak karşımızdaki de genelde öyle bir benlik sergiler nihayetinde. İnsan olmak istediği yere, o yerde varolan birini gördüğünde daha içten inanarak emeline ulaşır veya ulaşacağına daha emin bir gözle bakar. Her iki gözünden de bu kanılara ayrı bir açıdan bakmış olmaları ve tamamlayıcı yanları, ortaya güzel bir öğretici betimleme çıkarmış. Bir kurgudan öte yaşamsal deneyimlerle küçük anekdotlar sunmak çok daha değerli. Mal, mülk, paradan ziyade herkes çocuğuna böyle değerler bıraksa keşke...

  YanıtlaSil
 2. Şimdiki zamana sadık kal çünkü tüm yalanlar ya geçmişten ya da gelecekten içeri sızar. Geçen geçmiştir, üzerinde durma, bunu bir yük gibi taşıma. Gereksiz yere gelecekle uğraşma, yoksa gelecek şimdiki zamanı ele geçirip yok eder ve henüz olmayanlar olmamıştır. Şimdiye sadık kal, işte o zaman sahici olacaksın. Şimdi burada var olmak sahici olmaktır.

  Can Yücel'in dediği gibi...
  Fark etmeli
  İnsan fark etmeli ki
  Ömür dediğin üç gündür,
  Dün geldi geçti, yarın meçhuldür.
  O halde ömür dediğin bir gündür, o da bugündür.

  YanıtlaSil