15 Eylül 2015 Salı

L'Occitane - Eau de Vetyver

Limon kabuğu ve cılız vetiver ilk duyulan. Knize - Ten'deki kadar kaliteli olmasa da kokusu ona benzeyen bir deri. Vetiverden çok yeşil otlarla devam ediyor.

Orta notalara gelindiğinde Rebul'un bazı kolonyalarından bile düşük kalitede olduğunu görüyorum. Adaçayı kuruluğu. Oldukça kaliteli ürünleri bulunan L'Occitane'ın parfüm işinde pek başarılı olamadığını düşünüyorum.

Sonlara gelindiğinde tonka fasulyesiyle tatlı bitti. En güzel yeri de sonlarıydı. Açılışta zayıf olan koku, ironik bir şekilde kapanışta ve sonraki on saatte kolda kalabildi. Kolonya benzeri yumuşak, tatlı esintili bir koku. Ancak niş parfüm kalitesi, ya da karmaşık kokuların nota dansını bekleyen mutsuz ayrılır.

Daha yüksek kaliteye sahip olduğunu düşündüğüm L'occitane - Baux'ı önümüzdeki günlerde inceleyeceğim. Az bekleyin, bundansa o iyi bir seçenek olabilir...
Pozitif:
1) Yok.

Negatif:
1) Misket limonu kolonyasına bu para çok.

Notalar:
Üst: Bergamot, Biberiye, Limon(ck: limon, vetiver, deri)
Kalp: Hindistan cevizi, Gaiac ahşabı, Selvi(ck: adaçayı)
Baz: Vetiver, Sedir, Deri(ck: tonka fasulyesi)
Tip: Sucul, Yeşil, Fresh, Baharatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Durdurulan
Çıkış Yılı: 2001
Koku rengi: Yeşil
Referans: Yalancı Vetiver
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: L'Occitane
Doktrin: "Faydalı insanları, deha sahibi insanlarla mukayese etmek, tuğlaları elmaslarla mukayese etmek gibidir." - Arthur Schopenhauer

2 yorum:

 1. Gaz maskeleri parfümün kalitesini net bir şekilde ortaya koymuş. Bircan Biyifendi'nin bize sunmuş olduğu muhteşem şiyirlerinden birini yeniden aramızda görmek bu parfümün üstüne iyi geldi. Tabi ç*künüze ve cırcır olmamaya dikkat edin.
  Karl Marx hayatımızın önemli bir fonksiyonunu hatırlattı. Bundan sonra s*ıçanları dikkate alacağım bakalım kimler evimi evi görüyor :) Teşekkürler Anosmi bugün eylenceli şekilde kendimi çok aydınlanmış hissediyorum.

  YanıtlaSil
 2. Daha şiiri okumadan "şayir Bircan Günaydın'ı" görünce beni bi gülme alıyor otomatikman... Okuyunca ayrı bi gülme... Yani "dağ dağa küsmüş, anne akülü arabamın kumandası düşmüş" misali sırf kafiye uysun diye biri Anya biri Konya cümleler... Sonra o yazım yanlışları... Yani bu kadar kendine özgü komik ötesi olunabilir; komik olunmaya çalışılmadan bu kadar haddinden fazla komik olmak (sözün bittiği yer=)...
  Parfümün vasatın altında duruş sergileyişi ile tüm tiye alınmışlıklar gayet de uyum içindeler... Karl Marx'ın suçmuh konulu öyüdü bu konudaki utancı silip atarak, herkesi tuvaletlere savuşturdu sanırım.
  Fotoğraflar da çok anlamlılar, anlatmak istenilenlere özgü olarak...
  Teşekkürler anosmi; tüm bu 'insanlar bilgi alırken eğlenmeli' tavrınla emek verip, eğlendirdiğin için...

  YanıtlaSil