19 Ekim 2015 Pazartesi

L'Artisan Parfumeur - Fou d'Absinthe

İlk açılış absinthe'e gerçekten çok benziyor; ancak ikinci dakikada vetiver ve küflü çam reçinesi baskı kuruyor. Yeşil açıldığını görüyorsunuz fakat kesinlikle hani o basit ezilmiş çimenleri alamazsınız. Hem yeşil, hem karmaşık yapıda.

Orta notalara gelindiğinde temiz bir naneli sabun. Paçuli etkisi. Acı karanfil. Adaçayı buharı. Erkeksi ayak kokusu ve eski peynirle sertleşti.

Sonlara gelindiğinde hafifleşti. Açılışı öyle agresifti ki... genelde saldırgan açılan parfümler sonlara kendilerini saklamasını bilirler. Fou d'Absinthe bunu yapamayanlardan. Deri ve paçuli güzel akıyor. Sedir ağacı ile son buluyor. Temiz, ferah bir erkek parfümü. Ben sevdim ve öneriyorum.

Pozitif:
1) Üst ve kalp notası harika. Ferah, naneli, reçineli, erkeksi, topraksı.

Negatif:
1) Sonları çok hafif ve bu yüzden elementlerin belirginliği kayboluyor.
Notalar:
Üst: Absinth, Melekotu, Siyah Frenk Üzümü Tomurcuğu. (ck: absinthe, vetiver, çam reçinesi)
Kalp: Karanfil, Zencefil, Küçük Hindistan Cevizi, Paçuli, Biber(ck: nane, paçuli, adaçayı)
Baz: Çam iğnesi, Göknar reçinesi, Laden. (ck: deri, sedir ağacı)
Tip: Yeşil, Fresh, Füjer, Topraksı, Baharatlı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2006

Koku rengi: Yeşil
Referans: Yeşil Lavanta
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Olivia Giacobetti
Doktrin: "İnsan hemen hemen bütün gününü okumakla geçirirse, yavaş yavaş düşünme yeteneğini kaybeder." - Arthur Schopenhauer

1 yorum:

  1. Baba, sana her zaman için müteşekkirim. Çünkü Kemalist düşünce ile yetiştirdin beni... Küçüklüğümden beri evde devamlı Kurtuluş Savaşı anılarıyla büyüdüm. Ve o zamandan beri yabancılardan nefret ettim. Baba, biz Türkiye'nin İkinci Kurtuluş savaşçılarıyız. Elbette ki hapislere atılacağız, kurşunlanacağız da... Tıpkı Birinci Kurtuluş Savaşı'n da olduğu gibi. Ama bu toprakları yabancılara bırakmayacağız. Ve bir gün mutlaka yeneceğiz onları. Düşün baba; bugün hükümet işini, gücünü bırakmış bizimle uğraşıyor. Çünkü bizden başka gerçek muhalefet kalmamış durumda. Ve hepsi Kemalist çizgiden sapmışlar. Ve tarih önünde hüküm giymiş durumdalar. Biz çoktan onları tarihin çöplüğüne atmış durumdayız. Baba, mektubuma son verirken seni, annemi, Bora'yı, Hamdi'yi devrimciliğin olanca ateşiyle kucaklarım.
    Deniz Gezmiş 28 Ocak 1971

    YanıtlaSil