8 Ekim 2015 Perşembe

Paco Rabanne - 1 Million

Lavantalı ve tatlı ve rahatsız etmeyen yapıda açıldı. İlk hissiyatta kısa süreli tatlı sandal kullanımı bana nedense Nikos Sculpture'ı anımsattı. Genelde orta ya da sonlarda görmeye alışık olduğumuz tonka fasulyesi erken gelerek şaşırttı. 5. dakikada yapay çikolata kullanımı kullanıcısını üzüyor. Parfüm, sümbüle yakın mor menekşeyle üst notalardan ayrılıyor.

Orta notalara gelindiğinde krema köpüğü gibi kokuyor. Yıldız anason, gaiac ahşabı ve
soyut mor çiçekler.

Sonlara gelindiğinde vanilyalı kalitesiz amber. Düşük kaliteli tatlı tütünle, çiçeksi kadın parfümlerinden biraz daha hallice bitti...

Aslında bu parfümü sevmiyorum. Belki popülariteye karşı olmayı maharet saydığım içindir. Gene de parfüm incelemesini size tarafsızca sunmaya çalıştım.

Benzerlikler üzerine;
Nikos Sculpture: Sculpture'da sürekli görülen sandal-sedir karışımına karşın 1 Million'da açılışta benzer etkiler gözlendi.
Pozitif:
1) Yok.

Negatif:
1) Karmaşık yapıda değil, az değişiklik gösteriyor.
2) Açılışı çarpıcı ve canlı ama o kısmında bile bir şeyler eksik gibi.

Notalar:
Üst: Kan mandalinası, Greyfurt, Nane. (ck: sandal, tonka fasulyesi, çikolata, sümbül, menekşe)
Kalp: Baharatlar, Gül, Tarçın(ck: yıldız anason, gaiac ahşabı, soyut mor çiçekler)
Baz: Deri, Paçuli, Storax reçinesi, Beyaz odunlar(ck: vanilya, amber, tütün)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Gurme, Pudralı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2008

Koku rengi: Mor
Referans: Mor Vanilya
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Christophe Raynaud&Olivier Pescheux&Michel Girard,
Doktrin: "Gereksiz ihtiyaçlardan oluşan koca bir dağ yarattık. Bir şeyler satın alıyoruz sonra çöpe atıyoruz. Aslında boşa harcadığımız her şey hayatlarımız. Bir şey satın aldığımda ya da siz satın aldığınızda ödemeyi para ile yapmıyoruz. Ödemeyi yaşamımızdan, para kazanmak için harcadığımız zaman ile yapıyoruz. Aradaki fark ise şu; Hayatı satın alamazsınız. Hayat geçip gider... Ve hayatınızı boşa harcayıp özgürlüğünüzü kaybetmek korkunç bir şeydir." - José Mujica - Uruguay Eski Devlet Başkanı

2 yorum:

  1. Üretmekten çok tüketmeye yönelik nesiller ortaya çıktığı için aslında kalitenin yalnızca markadan ibaret olduğu zannediliyor. Evet hakkını yemeden, çok kaliteli ürünler yapan firmalar olduğu kadar yalnızca adını kullanarak kalitesini düşüren üreticilerde mevcut. Ve biz ne yazık ki tüketici durumundan, ihtiyacımız olmadığı halde alma hastalığından kendimizi kurtaramıyoruz. Niye? Kimine göre: onda var bende de olsun. Farklı renkleri de olsun. Yeni sezon olsun olsun.. Bu olsunlar saymakla bitmez. İyisi mi gerçekten ihtiyacı olan insanları da düşünelim. Belki o zaman "bu da olmayı versin." deriz.

    YanıtlaSil
  2. Bütün gün çalıştığın için akşamında iş çıkışı İstiklal'in en sükseli barında bira içmek senin hakkındır, tüm ay çalıştığın için belki de tek kuruş ödemeden sırtını dayayacağın ağcı kestikleri alışveriş merkezinden çok moda olan ayakkabıları alman hakkındır. Çünkü sen tüm sene 5 yıldızlı otelde sadece 10 gün geçirmek için bir yıl çalıştın ve elbette bu hakkındır.

    YanıtlaSil