23 Kasım 2015 Pazartesi

Atelier Cologne - Vétiver Fatal

Pembe biberli misket limonu kolonyası olarak açıldı. Temiz, ferah bir koku. Parfüm pürüzsüz ve burna batan yanı yok. Elementler gerçekçi. Tatlı bir Hindistan cevizi ve pudralı kolonya iyi akıyor. Yalnız ölümcül vetiver nerede? :)

Orta notalara gelindiğinde çiğ yeşil incir reçeli gibi kokuyor. Bilirsiniz normal incir reçeli kadar tatlı olmaz. Ancak gene de az tatlılık barındırır. Yeşil incir yapraklarını bana iyi anlatan
Acqua di Parma - Blu Mediterraneo Fico Di Amalfi'ye çok yakın. Acqua di Parma da zaten 1916 yılından beri İtalya'da kaliteli kolonyalar üretir. 2010 yılında üretime başlayan genç Atelier Cologne'nın 1916'lık dedeye, Acqua di Parma'ya öykünmesi yadsınacak bir şey değil...

Sonlara gelindiğinde sedir ağacı, talaşlı sunta kokusu çok güzel. Koku üç evrede de farklı parfüm hissini bize yaşattı.
Pozitif:
1) Üç notada değişik kokular; normal bir kolonya bunların hiçbirini yapamazdı.

Negatif:
1) Değişimler yaşansa da parfüm yoğun turunç etkisinden kurtulamıyor.
2) Vetiver göremeyince: İsmimiz Vétiver Fatal, şeklimiz Fatal Error!

Notalar:
Üst: Calabria bergamotu, Sicilya limonu, Paraguay turuncu. (ck: pembe biber, misket limonu, hindistan cevizi)
Kalp: Tunus portakal çiçeği, Menekşe yaprağı, İncir. (ck: yeşil incir, incir yaprağı)
Baz: Haiti vetiveri, Teksas sediri, Öd ağacı etkisi. (ck: sedir, beyaz ahşap)
Tip: Yeşil, Fresh, Narenciyeli, Pudralı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Unisex
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2012
Koku rengi: Yeşil
Referans: Limonlu İncir
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Jérôme Epinette
Doktrin: "İnsan zekasının diğer canlılardan daha üstün oluşu, insanın çektiği ve çekebileceği acıların da diğer canlılardan daha fazla olması ile sonuçlanmıştır." - Arthur Schopenhauer

6 yorum:

 1. Okuyan herkesin okul çağlarını yeniden yaşatan bu anlamlı yazı öylesine anlamlı ki. Ve hiç bıkmadan izlediğimiz Klasikler arasındaki Hababam Sınıfındaki dostluğu bazı zaman gülerek, bazı zaman üzülerek izlediğimiz başyapıtın Anosmi de böylesine anlamlı bir günde okuyabilmek çok güzel.
  Hababam sınıfının hangisi olduğunu şu an hatırlayamıyorum. Ancak orada okulun kapatılma kararı alındığında bile eğitimden vazgeçmeyerek bahçede ders verilen bölümü benim unutamadığım bir sahnedir. Her ne kadar ülkemizde yobazlık ile zorla farklı bir eğitim sistemi uygulanmaya çalışılsa da bu ülkenin çocuklara buna izin vermeyecektir.
  Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler gününü kutlar, saygıyla ellerinden öperim. Candan teşekkürler Anosmi

  YanıtlaSil
 2. Son Şiirim

  Elim eline değsin
  Isıtayım üşüdüyse
  Boşa gitmesin son sıcaklığım./ Rıfat Ilgaz
  Ağlanacak halimize hep gülüyoruz sanırım. Rıfat Ilgaz'da bunu çok güzel ifade etmiş. Sıkıntılı ve zorlu bir dönemde, olan olayları yüklemiş sırtına öylece çaresiz göçüp gitmiş.. Böyle özel ve güzel bir günde andığınız ve hatırlattığınız için teşekkürler.
  Emeğinize sağlık...

  YanıtlaSil
 3. Bu "Öğretmenler Günü"nde Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün öğretmenlik yaşantısından bir parça paylaşmanız oldukça manidar... Öğrencilerine sadece okuma-yazmayı değil, hoşgörüyü ve adaleti de öğretmeyi ihmâl etmeyişi O'nun yüce gönlülüğünün küçük bir parçasıdır ancak...
  Hababam Sınıfı'nın ise son derece keyifli ve güldüren hallerinin neredeyse hepsi karşımızda ve her satırında o sıcak, o içten sınıfın hallerini görüp içimiz ısınıyor; senelerdir izlemiş olmak yetmezmiş gibi hiç bıkmadan hâlâ gülüyoruz demek ki... anosmi'de her gün yeni bir bilgi ve özlem duyduklarımızı anma fırsatı buluyoruz daima... Özellikle süregelen her kemikleşmiş, adeta kültürümüz hâline gelmiş değerlerimizi unutmayıp paylaştığınız için sonsuz teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Fotoğraflar; tanıtılan parfümle, parfümün anlatılışıyla hissettirilenler ile hep uyumlu zaten... Konu, renk... Bir şekilde bağlantılı. Öylesine konmamış. Düşünülerek seçilmiş belli. Ötesi de var: Vefalı, düşünceli bir insan bilir hangi güne hangi konunun yakışacağını. Teşekkürler.

  Uzun zaman önce, ilk fotoğrafta görülen Trabzon köşküne girdiğinde bir taze lise mezunu, su yeşili deri kaplı iki sandalye görmüştü pencere önünde... Ağustos sıcağında bile serin ve huzurlu bir mekanda Ata'sının huzurunda hissetmişti kendini. Bu eski otomobil fotoğrafı ile nasıl da uyuştu o anı.

  YanıtlaSil
 5. Atelier Cologne temin etmek istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazı şeyleri sırf sahip olmak için satın alırız, kullanmak için değil.

   Sil