23 Kasım 2015 Pazartesi

Emporio Armani - Diamond

Açılışı, bir çiçeğin üstünden gelen tatlı, metalik, kromlu tat. Pembe biber ve yeşil otlar.

Orta notalara gelindiğinde ucuz Avon parfümlerin efektlerine benziyor. :) Zayıf kalitesiz silhat. Portakal çiçeği ve metal çikolata. Biraz yapay da koksa parfüm süresince akan hoş bir tatlılık var. Zaten koku da bu tema üzerine kurulmuş. Bunu sevenler uzun süre bu kokuyu kullanacaktır. Zamanında uzun yıllar kullandığım bu parfüm beni şu anda kalitesiyle
cezbedemedi.

Sonlara gelindiğinde tatlı bira mayası gibi kokuyor. Ballı tarçınla da son buluyor. Kapanış beklediğimin üstünde çıktı. Yalnız farklı elementlerin zaman zaman yer değiştirmesi gibi sürprizler beklemeyin. Biraz sıradanlığa yakın seyrediyor. Gerçekten güzel koku fakat benden yüksek puan alamaz.

Benzerlikler üzerine;
Van Cleef & Arpels - Midnight in Paris: Kendileri pek bilinmese de iki parfüm birbirine çok yakın. Diamond 2008'de yani Midnight in Paris'ten iki yıl önce çıkmış. Bu durumda feyz alan Armani olamayacaktır.
Pozitif:
1) Bir kolonya gibi düz çizgide inatla ilerliyor. Bu büyük negatif! Fakat kabul etmese de birçok kullanıcı sırf bu yüzden parfümlerinden vazgeçemiyor. Çünkü değişim göstermese de parfüm en sevdikleri halinden hiç sapmadan günün her saati onlarla oluyor.

Negatif:
1) Çok az değişiklik göstermek.
2) Yapay sözcüğü yanına 'zeka' gelmeden değerli değil benim için. Yapay parfüm.
Notalar:
Üst: Bergamot, Gaiac ahşabı. (ck: pembe biber, yeşil otlar)
Kalp: Vetiver, Sedir, Siçuan biberi. (ck: paçuli, portakal çiçeği, çikolata)
Baz: Kakao, Amber. (ck: bal, tarçın)
Tip: Yeşil, Oryantal, Baharatlı, Gurme, Pudralı, Tatlı.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2008
Koku rengi: Gri
Referans: Metalik Çikolata
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Jacques Cavallier
Doktrin: "İyi bir kitap size çokça deneyim bırakır ve bittiğinde yorgun hissettirir, çünkü okurken birden fazla hayatı yaşarsınız." - William Styron

4 yorum:

 1. Evet beynim daha önce bir kez yanmıştı bu kısa filmle. Ama bir daha cızırdattım.
  Her gün bakar olmuşum Anosmi'de bugün ne var diye. Fazla merak iyi değil mi ne?

  YanıtlaSil
 2. Bu haftaya güzel başladım sayenizde... Çok iyi bir film bu arada izlememiştim daha önce, paylaşım için teşekkürler...Her ne kadar kısa film içimi ürpertse de :) Bundan sonra bu parfüm bana bu filmi anımsatacak kesinlikle.

  YanıtlaSil
 3. Alışılagelmişin dışında seyreden bu etkileyici kısa filmin tamamını mutlaka izleyeceğim =)
  ''Pozitif''teki o çok doğru bulduğum ince nüansa bayıldım keza fotoğraflara da...
  Tişikkürler.

  YanıtlaSil
 4. Bu ödüllü kısa filmi izlediğimde sonu gerçekten inanılmaz bitmişti ve hayran kalmıştım. Böylesine ince bir zeka ile yapılan filmi de çevremdeki herkeş ile paylaşmıştım. Yeniden izlemek güzel oldu.
  Günün her saati en sevilen hali ile sıradan bir şekilde ilerlemesi ise hayatını monotonlaştırmak gibi ama her saatini farklı yaşamak ise onu yeniden keşfetmek gibi.. Avon kriterlerine uyan bir parfüm olması üzücü olmuş. Tek düzede ilerleyen bu parfümdense (ki Avonun genelde tüm parfümleri birbirine eş değer) çarpıcı parfümleri yaşamak her zaman daha heyecan verici çünkü her yeni saatin ne getireceği belirsiz. :)

  YanıtlaSil