9 Kasım 2015 Pazartesi

Viktor&Rolf - Antidote

Hafif acı-tatlı, ekşi açılış. Itır ve kekik çok kaliteli kullanılmış. Islak lavanta, silhat tozu ve nane... Bu tür kuru otsu kokuları sevmesem de kaliteli açılışı damağımda kaldı.

Orta notalara gelindiğinde meşe yosunu kullanıldığını sezdim. Genelde sonlarda tercih edilen bir elementtir. Meşe yosunu etkisi fazlasıyla yoğunlaştı ve ortalar onun hükmünde geçiyor diyebilirim. Çıkışta acı misket limonuna rastladım.

Sonlara gelindiğinde hafif bir amber, gri misk ve kurşuni bir deri var. Hani kurşun kalemi kağıdı kapkara yapana kadar sürer de sonra koklarsınız ya; işte öyle...

Benzerlikler üzerine;
Caron - Le 3e Homme (Vintage): Caron'da tatlılık harika kullanılmıştı. Antidote tatlı açlığını yoğun lavantayla bastırmış.
Pozitif:
1) Meşe yosunu ve lavantaya doyurur.
2) Özellikle baz notasındaki harman muhteşem.
3) Kalıcılık güzel.

Negatif:
1) Bu tarz kokular öylesine denendi ki; milyonların arasına karışmak ne denli akıllıca?..
2) Yazdığı onca elementi ancak rüyanızda koklarsınız.
Notalar:
Üst: Bergamot, Greyfurt, Kakule, Mandalina, Nane. (ck: ıtır, kekik, lavanta, silhat, nane)
Kalp: Frezya, Sardunya, Lavanta, Küçük Hindistan Cevizi, Portakal çiçeği, Menekşe, Tarçın. (ck: meşe yosunu, misket limonu)
Baz: Amber, Oakmoss, Gaiac ahşabı, İris, Laden, Deri, Paçuli, Sandal ağacı, Tonka fasulyesi, Vanilya, Beyaz misk, Sedir. (ck: amber, gri misk, deri)
Tip: Narenciyeli, Fresh, Baharatlı, Çiçeksi, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2006
Koku rengi: Yeşil Kahverengi
Referans: Lavantalı Yosun
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Pierre Wargnye & Aliénor Massenet
Doktrin: "Dünyanın en yoksul insanı paradan başka bir şeyi olmayandır." - Schopenhauer

7 yorum:

 1. Bak ya nasıl sansasyon yapmış.... Heyecanla bekliyorum... Yayın saati acaba nedir nedir?

  YanıtlaSil
 2. Nasıl bu kadar komik hikâyeler yazabiliyorsun anosmi?!.. =) Tırık sarısı, Hot-tırık; bu kelimeler artık iyice dilime pelesenk olacak, bu en sevdiyim renk =))) Söylenecek o kadar çok şey var ki fakat bu hikâyenin sıcak oluşunun, insanın ruhuna dengeli yaklaşışının önünde eğiliyorum sadece... İnsan kendine yakın bulduğu şeyleri, kişileri, olayları sever ve seçer. Bu yazılan çoğu satır herkesin hayatında en az bir kere yer almış yaşanmışlıklardır. Fakat önemli olan onları doğru ovup, iyi şekil vermektir. Bu da başta zekâ ve bilgi ve hatta tecrübe gerektirir. Hele bilgi bir de mizahla birleşince o anda ister istemez gülünesi ruh hâli devreye giriyor. Bu sebepten hikâyede gülünecek ne kadar çok şey varsa o kadar da gerçeklik ve bilgi ile yoğrulup sunulmuş bir yaşanmışlık var.
  Bu sıcak ve sevimli hikayeyi çok sevdim.
  Teşekkürler, allah cece eylencenizi dayim eylesin...

  YanıtlaSil
 3. Trolmetrenin gerçekten tavan yaptığı Hat-Tırık çetesi. Bu muhteşem hikâye beklemeye gerçekten değdi. Anlatım inanılmaz son derece başarılı betimlemeler, uslüp, ince ve kıvrak zeka gerektiren bu anlatım inanılmaz derecede kaliteli ve iylenceli olmuş. İnsanın bir anda kendini olayların içinde bulması ise hikayenin ne kadar içten, sıcak bir dil ile yazıldığını ortaya koyuyor. İnsan yaşanmışlıklarının en iyi şekilde anlatıldığı bu sitede Anosmi'nin ellerine sağlık.
  Yolda ihbar alınan şu Izzzzzzzcccık(!) motor üfliyen tırık sarı arabaya ise içim öyle bir kaynaştı ki. Görsellerin uyumu ile herşey yine kusursuz bir şekilde sunulmuş. Sen çok yaşa Anosmi ölüyü bilem güldürürsün.

  YanıtlaSil
 4. “Zamanında İsrail'in kuruluşuna karşı çıkan tüm Arap devletlerinin geçtiğimiz yıllarda Arap Baharı yalanıyla tek tek domino taşı gibi devrilmesine öncülük eden El Kaide ve onun silahları nasıl ki her ülkeye sırayla sokulduysa, çelenkler de üç gün 1. Sanayi sitesinde bekledikten sonra Çiğli'deki servise getirildi.”
  Hikâyenin gerçekliğiyle gerçek olaylardan bağlantı yapılarak yapılan benzetmeler mükemmel uyum sağlamış. Beklenmeyen yerde gelen beklenmeyen benzetmeler… Hem komik hem gerçek hem de ince bir yerlere dokunulmuş… Derin ama bir yandan da anlaşılması kolay açık bir dille yazılmış olması çok güzel… Tebrik ediyor, hikâyelerinizin devamını diliyorum.

  YanıtlaSil
 5. Beklemekten fıtık oldum. Dün takatim kalmadı, okumam bugüne kaldı. Ama beklediğime deydi.
  İshal sarısı ile Faz'lı'nın babasının kontrol kalemi hallerine çok güldüm. Bir de trafik polisinin dediklerine... Yine tiyatro izlemiş gibi her şey gözümde canlandı.
  Hadi 16 Kasım olsun, n'oluyım ilk okuyan ben olıyim.

  YanıtlaSil
 6. İnsan kendine yakın bulduğu şeyleri, kişileri, olayları sever ve seçer. Bu yazılan çoğu satır herkesin hayatında en az bir kere yer almış yaşanmışlıklardır. Fakat önemli olan onları doğru ovup, iyi şekil vermektir. Bu da başta zekâ ve bilgi ve hatta tecrübe gerektirir.


  Sen çok yaşa Anosmi ölüyü bilem güldürürsün.

  Kesinlikle çok doğru yazmış yorumcularınız. Ben de çok hem de çok katılıyorum.

  Siz hep yazın, ömrünüz ilham dolu olsun ve sağlığınız için kendinize hep iyi bakın bizi sizden mahrum etmeyin  YanıtlaSil
 7. Müthiş sürükleyici ve akıcı bir üslup ile yazmışsınız çok begendim
  Ağa ne yaptı merak ettım doğrusu müdür olduğunuza göre borçları sizin üstünüze bırakıp başka bir mekan mı açtı acaba
  Benide 1997 yılında yalvar yakar noter tastıkli müdür yapmışlardı ıstemiyoruuum çığlıklarıma rağmen sanki 18yıl sonra başıma geleceklerin içime doğduğunu anlamıştım abdal a malum olurmuş
  Arkası yarın
  Vardı yıllar önce radyoda çok merak ederdik yarın neler olacaktı o anlatımda Bu öyle olsun tekrar tebrik ediyorum SEVGİ ve Saygılar yüreğinize sağlık

  YanıtlaSil