10 Aralık 2015 Perşembe

Chanel - Pour Monsieur

Çok acı, ta eskilerden genç kızlığımdan kalma, eski bayramlarda sürdüğüm kolonyaları andırıyor. Eski koku olduğunu ve üretiminin de eski tarihlere dayandığını anlıyorum. O zamanların olmazsa olmazı ağır turunçgil ve tozlu silhat... Günümüze geldikçe silhat modern kullanılmaya başlandı; ancak o zamanlarda sürekli tozlu ve eski odalar gibi kokuyordu. Şimdiki silhatlar ise daha çok nane kabuğu düzeyinde... Üst notalardan ayrılırken karşıma
çıkan acı portakal çiçeği biraz sevindirdi.

Orta notalara gelindiğinde ağır yeşil limonsu etkilerin devam ettiği gözlendi. Üst notalarda karşılaşmadığım ancak eski tip parfüm ve şiprelerin belkemiği olan meşe yosunu devrede. Gri kirli misk.

Sonlara gelindiğinde siyah kösele deri kokusunu yansıtıyor. Defne yaprağı. Sert görünümlü, sigara kokan, maço tavırlı erkeğin kokusu.

Benzerlikler üzerine;
Chanel - Antaeus: Eski, erkeksi, hayvansı yapıda birlikteler. Ataeus lavantalı açılışı kuru otlarla noktalarken, Mösyö limonlu başlayıp yosunlu ve hayvansı devam ediyor.

Caron - Le 3e Homme: Bu tür parfümlerin gelmiş geçmiş en kusursuzunu üreten Caron'dur. Şipreli yanlarının dışında Caron Islak-tatlı ilerlerken, Pour Monsieur kuru-ekşi kalıyor.
Pozitif:
1) Klasik şipre; arıyorsanız tatmin eder.

Negatif:
1) İstemediğiniz kadar benzeri olan bir parfüm.
Notalar:
Üst: Acı Portakal Çiçeği, Limon, Petitgrain. (ck: yeşil limon, paçuli, acı portakal çiçeği)
Kalp: Kakule. (ck: meşe yosunu, misk)
Baz: Sedir, Meşe yosunu, Vetiver. (ck: deri, defne yaprağı)
Tip: Yeşil, Fresh, Narenciyeli, Hayvansal, Odunsu.
Cinsi: Maskülen.
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 1955
Koku rengi: Yeşil
Referans: Limonlu Yosun
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Henri Robert
Doktrin: "İnsanları tanıdığımdan beri hayvanları severim." - Arthur Schopenhauer

3 yorum:

 1. lütfen Siminya'nın son kitabı olsun. Pisik bile ne hale gelmiş yazık yaa.
  Dağınık masa, dağınık kafaya işaretse boş masa neye işaret?
  Albert Einstein

  YanıtlaSil
 2. Yine marka değeri yüksek ama aynı kalite yüksekliğini her tasarımında sağlayamamış bir örnek... Ve benzer parfümlerden pıkmış "yeşil gözlü bir pisicik" =)
  Olaya olan hakimiyeti ortada...
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Ne kadar hassas bir buruna sahip olduğunuzu tekrar anlıyorum öyle ki silhatın eskiden kullanım şekliyle günümüzdekini karşılaştırıp, bizlere yorumluyorsunuz. İsmini çok duyduğum fakat kokusunu bilmediğim bir parfümün daha içeriğini öğrenmiş oldum, teşekkürler.

  YanıtlaSil