17 Aralık 2015 Perşembe

Creed - Royal Oud

Açılışı: Uzaktan kokladığımda Tom Ford - Tobacco Vanille, yakından kokladığımda zakkumlardan oluşan sarı çalılıkların yanarken havaya çıkardığı dumansı çıtırtılar. Yağlı koyun kıçıyla taze dökülmüş yanık asfalt gibi kokuyor. Tarçınlı kuru üzüm kokusuyla açılış sonlanıyor. Fakat sanıyorum ki bu koku karanfil ve ben onu kuru üzüme benzettim...

Orta notalara gelindiğinde Creed - Tabarome'dan esintiler olduğunu düşünüyorum.
Aslında her iki parfümü de daha önce koklamadım. Fakat Royal Oud öd ağacından çok deri efektleri içeriyor. Ve özellikle açılışta hiçbir parfümde olmadığı kadar Tom Ford - Tobacco Vanille'dan izler taşıyor. Yeni boyanmış siyah rugan ayakkabı gibi kokuyor. Sonlarında odunsular az da olsa göründü. Bunlar daha çok Imaginary Authors - Cape Heartache'in sunta ve talaş tozlu yapısını andırıyor.

Sonlara gelindiğinde koku kalmadı desek yeridir. Birçok parfüm en güzel halini sonlarda yaşatırken Royal Oud'ün ortaları bonkördü. Normalde çok şişirilen fakat bana göre genelde balon olan Creed parfümlerinden birisine ilk kez bu kadar vurulacaktım; ta ki sonlarında böylesi bozulmasaydı... Sonları amber ve koyun postu kokuyor. Biraz vanilyalı çikolata.

Benzerlikler Üzerine:
Imaginary Authors - Cape Heartache: Ortalardaki odunlar marangozun hızarından havaya savrulan tomruk tozlarını andırıyor. Odunsularda her iki parfümde de benzerlikler gözlendi.
Pozitif:
1) Üst ve ortalarda harika deri efektleri iyi hissettirir.
2) Oryantal, baharatlı ve tatlı olup rahatsız etmemek zordur. Bu konuda dengeli bir parfüm.

Negatif:
1) Sonları müthiş ama bir de zayıf olmasa.
Notalar:
Üst: Bergamot, Pembe biber, Limon. (ck: tarçın, üzüm, karanfil, asfalt)
Kalp: Melekotu, Galbanum reçinesi, Lübnan sediri. (ck: öd ağacı, deri, yumuşak odunsular)
Baz: Misk, Öd ağacı, Sandal ağacı. (ck: amber, koyun postu, vanilya, çikolata)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Gurme, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Unisex. %70 Maskülen - %30 Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2011
Koku rengi: Kahverengi
Referans: Tobacco Vanille Habbesi
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Olivier Creed
Doktrin: "Kendi tecrübenin avantajı büsbütün kesinliğe sahip olmandır." - Arthur Schopenhauer

2 yorum:

  1. Günün yorgunluğundan sıyrılıp kemdimle kaldığımda anosmi imdadıma yetişiyor ve her eylenceli paylaşımda yüzümü güldüren tek meşkalem oluyor. Bugün de bu hissi vermeyi başardı. Her şeyden bi eğlence bulup çıkarmak gerekli. Okuyucuların keyiflenmesi bir yana bu mesajları sıcağı sıcağına okuyan yemek şirketi çalışanları da eylenmiş olmuşlardır. Teşekkürler anosmi, bu güzel ve kiyifli paylaşımın için... =)

    YanıtlaSil
  2. Bloga parfüm ismi arayarak geldim dikkatimi çekti, yorumlar yazarın stili ile tıpatıp uyuşuyor. İlk düşündüğüm yazar şizofrenin teki ve kendisi yorum yapıyor, sonrada muhtemelen bu yorumları arkadaşları (!) ile okuyor keyifli vakitler geçiriyor :) Ama sonradan dank etti, ancak başarılı yazarlar okurlarının kalemlerini manipüle edip kendi çizgilerine çekerler, anosmi bunu yapmış ayrıca parfüm yorumu için tişikkirlir sipirmin :)

    YanıtlaSil