19 Aralık 2015 Cumartesi

Serge Lutens - Bois de Violette

     Menekşe ve mor çiçeklerin ardından gelen acıbadem. Tonka fasulyesi tatlılığı. Mür reçinesini andıran tütsü kokusu. Zaten mür tütsü içinde kullanılır. Çiğdemin içi gibi kokuyor.
     Orta notalara gelindiğinde keçi toynağı gibi kokuyor. Koyunun parmak araları gibi kokuyor. Gri de olsa sert hayvansı misk gibi kokuyor. Buket değil ama tek olarak çok kaliteli bir menekşe gibi kokuyor.
     Sonlara gelindiğinde  hayvansı misk ve koyun postu ile kapanışı gerçekleştiriyor.
     Daha önceki birçok incelememde de söylediğim gibi... Eğer Serge Lutens - Bois de Violette'i kokladıysanız bundan sonra seveceğiniz tek menekşe dalındaki olacaktır...
     Parfüm sürekli gri misk ekseninde akıyor. Gerçek katır tırnağı ve koyun postu da zaman zaman yükselen aromalar. Menekşe daha ziyade geride kalmayı tercih etmiş; bence daha da yakışmış. Başka markaların yaptığı gibi koklayanı yakıp bayıltan, beş metre öteden kaçırtan bir mor buketli çiçeksi parfüm olmamış. Belki bu yüzden erkeklere daha yakın buldum. Uzun zamandır vermediğim 5*'ı buraya bırakıyorum. Sheldrake'e de bu yakışırdı zaten...
     Benim Düşüncem XII/XXIV: Sıcak bir Haziran günü, Güneş ışınları bize gelmeden önce uzayda 8 dk. yol alırlar. Bir mucize olsa, Güneş’e gitsen ve oradan dünyaya baksan, saat tam 12:00'de Dünya'ya bir meteor çarpsa ve Dünya yok olsa... Bunu sen o an mı görürdün, 8 dk. sonra mı görürdün, yoksa hiç mi görmezdin?.. Belki de hiç olmazdın!..
     "Belki de bu dünya başka bir gezegenin cehennemidir." - Aldous Huxley
     Baba: Başımızı kaldırıp bir anda gördüğümüz güneşe anında bakabiliriz. Göz, yıllarca ışık yılı uzaklıktaki yıldızları anında görür. Aslında, o an gördüğümüz yıldızlar değil, o yıldızın bize ulaştırdığı kendi ışığı veya yansıttığı başkasının ışıklarıdır. Işık ~300.000 km/sn yol alır. Bu açıklamalardan sonra bir an için düşünelim:
     Bir anda gördüğümüz güneş değil, güneşin kendi ışıklarıdır. O an güneş sönse; bunu biz 8 dakika sonra fark ederiz. Güneşin yakıcılığını bir an için yok sayarak, güneşe gittiğimizi kabul edelim. Bu dünyada 100 kg. olan bir insan güneşte ~100.000 ton olacaktır.
     Eleştiri: Belki de bir başka gezegen, meteor, meteorit dünyayla birleşerek, canlıların o an cehennemi olacaktır. Bir başka zamanlar (bu zaman asla dünya zamanı olmayacak) yeni dünyalar, farklı canlılar olacak ama anatomik yapı aynı kalacaktır.
Yaşamın Renklerini Koruyalım Haziran 2004 haz®eti
Pozitif:
1) Menekşe-çiçeksi ve misk-hayvansal notaların kusursuz bütünlüğü.
2) Notalar listesi yalnızca üç maddeden oluşuyor. Az elementle harikalar yaratılmış. Nedense aklıma minimalizmin babası Jean Claude Ellena geliyor.

Negatif:
1) Tek kusuru zayıf fark edilirlik. Kalıcılık iyi ancak fazlasıyla tene yakın seyreder.

Notalar:
Üst: Menekşe. (ck: menekşe, acıbadem, tonka fasulyesi, mür reçinesi, tütsü)
Kalp: Menekşe yaprağı. (ck: gri misk)
Baz: Sedir. (ck: koyun postu)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Hayvansal, Çiçeksi, Pudralı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Unisex. %60 Maskülen - %40 Feminen
Üretim: Üretimi Durdurulan
Çıkış Yılı: 1992

Koku rengi: Gri
Referans: Misksi Menekşe
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Christopher Sheldrake
Doktrin: "Eğer bir şeyi gerçekten istersen, tüm evren bunu gerçekleştirmen için işbirliği yapar." - Paulo Coelho
Bir Kar Tanesi Ol

1 yorum:

  1. Bir babanın oğluna bırakacağı en güzel miras böyle öğretici düzeltme ve eleştiri olsa... Dağına göre kar denir ya; bu denli bilgili yazıları öğretmeye adamış babanın aynı misyonu ilke edinmiş oğlu... Tüylerim diken diken oldu okurken. Kokuya dair hayranlığın aynısını ve belki de fazlasını hissettim iki güzel insanın yazılarında...

    YanıtlaSil