12 Ocak 2016 Salı

Neil Morris - Rose Tattoo

Yanık siyah çay ve pis paçuli. Alttan gelen siyah gül kokusu var. İtici bir açılış oldu.

Orta notalara gelindiğinde hafif hafif gül kokusu alıyorum. Yalnız bu gül ferah bir çiçekten çok, kırmızı küçük bir karanfil yanıklığında. Tonka fasulyesiyle tatlılık, külümsü reçinelerle karanlık ve karizmatik etkiler verilmiş. Nedense bu parfümü kullandığımda aklıma Imaginary Authors geldi. Benzer elementler kullanıldığı için değil... Aynı sıradışılıkla yaratıldığı için.

Sonlara gelindiğinde müthiş bir tatlılığa büründü. Tatlı deri. Amber ve ambersi reçineler iyi kullanılmış. Opoponax reçinesi. Parfüm ismiyle tezat akıyor ve pek gül koktuğu söylenemez. Koku kaliteli ancak notalar, tutarsız ve uyumsuz elementlerle kurulmuş. Yalnızca kalite değil, uyum da çok önemlidir.
Pozitif:
1) Kaliteli elementler kullanılmış.
2) Listede ne yazıyorsa çoğunu eksiksiz hissettirir.

Negatif:
1) Fazla karmaşık yapıda, ifade güçlüğü çekiyor gibi...

Notalar:
Üst: Frenk üzümü, Sarmaşık, Papaya meyvesi. (ck: siyah çay, paçuli, siyah gül)
Kalp: Gül. (ck: tonka fasulyesi, karanfil)
Baz: Iso e super, Paçuli, Deri, Amber. (ck: amber, opoponax reçinesi)
Tip: Oryantal, Hayvansal, Gurme, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Unisex. %70 Maskülen - %30 Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2011

Koku rengi: Kiremit
Referans: Küflü Amber
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Neil Morris
Doktrin: "Yarınlar hep güzel olacak denir. Oysa bugünler de dünün yarınları değil midir?" - Victor Hugo

3 yorum:

 1. Geniş varlık denizinin her yanında geniş bir aşk akışı vardır. Fiziksel devinim, bitkisel yaşam, zihinsel yaşam… hep evrensel aşkın derece derece yükselen aşamalarını oluşturur. Aşağı derecelerinde yanılmayan aşk, akılla aydınlandığı zaman iyilik ve kötülüğe eğilim kazanır. Aşk kusursuz olmayan iyiliklerin üzerinde de vardır. Hatta irade, hile ve şiddet kullanmak yoluyla bir başkasının kötülüğüne çalışmış olsa bile yine aşka uyar. Kötülükler aşktan uzaklaşma oranında bir takım derecelere sahiptir ve kötülük aşka yaklaşmak için sarf ettiği üç oranında erdeme yaklaşmış olur… Cehennem bile adalet kadar aşkın eseridir.” Dante.

  "Herkesi eşit bir düzeyde seversek; gerçek sevgiyi hak edenlere haksızlık ettiğimiz gibi, asıl kötüsü sevmesini ve sevginin ne olduğunu bilmiyoruz demektir." bu öylesine doğru söylenmiş bir söz ki.

  YanıtlaSil
 2. Dün, bugün, yarın.
  Ve her geçen gün bir önceki günden daha fazla severek ve var olan bu sevginin katlanarak büyümesi. Her gününün farklı olmasına bir sebep.

  YanıtlaSil
 3. "Herkesi eşit bir düzeyde seversek; gerçek sevgiyi hak edenlere haksızlık ettiğimiz gibi, asıl kötüsü sevmesini ve sevginin ne olduğunu bilmiyoruz demektir. " baba ve oğul düşüncesi gerçek olan da bu işte

  YanıtlaSil