27 Şubat 2016 Cumartesi

L'Artisan Parfumeur - Dzongkha

Beyaz tütsü. Yeşil çay buğusu. Yaseminli paçuli. Sert, karmaşık ama pürüzsüz açıldı. Temiz ot kokuları, naneli ferah havasıyla üstlerden çıkış yapıyoruz.

Orta notalara gelindiğinde yeşil tütsü ve nanenin çok hükmünde kalmış. Az değişiklik gösterdi desek yeridir.

Sonlara gelindiğinde siyah rugan ayakkabı gibi kokuyor. Karabiberli kakule. Ben kakule kokusunu çok seviyorum. Çamura yatmış kirli misk kıçıyla son buluyor.

Benzerlikler üzerine;
Comme des Garçons - Original: Comme des Garçons'ın açılışında rastladığımız güçlü ve ıslak kakule, Dzongkha'nın sonlarında hafif ve kuru olarak görünür.
Pozitif:
1) Karmaşık kokulara hastayım. İçinde ne olduğunu bilmemek beni daha da heyecanlandırıyor.

Negatif:
1) 3* Evet. Burnunla birçok kokuyu bildin. Evet. E bu madde niye? Parfüm niş parfümden beklenen kalite çizgisinde seyretse de kendini koklatamayan, sizi zihninizde bir yerlere taşımayan, heyecanlandırmayan bir durgunluğa sahip. Fotoğraflarla da bunu yansıtmaya çalıştım.
Notalar:
Üst: Kakule, Şakayık. (ck: tütsü, yeşil nane, yasemin, paçuli)
Kalp: Baharatlar, Vetiver, Tütsü, Beyaz çay, Sedir. (ck: nane)
Baz: İris, Deri, Papirüs. (ck: deri, karabiber, kakule, misk)
Tip: Yeşil, Baharatlı, Hayvansal, Çiçeksi, Pudralı, Odunsu, Dumansı.
Cinsi: Unisex. %70 Maskülen - %30 Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2006
Koku rengi: Yeşil Gri
Referans: Çay Buharı
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Bertrand Duchaufour
Doktrin: "Bir yerde yaşayan herkesin vicdanı rahat değilse, haksızlık ve mağduriyetin sıcak nefesi durmadan burunlara çarpıp mideleri bulandırıyorsa, mutluluk mümkün olmaz kimse için." - Aslı Biçen

2 yorum:

 1. Bir insanın dikkatini maddi kazanca ya da bundan benim çıkarım ne gibi sorulara verirse; elde edeceği geçici bir başarı için hayal gücünden yararlanabilir; ama bence kendini aşmak, tek bir amaca ve karşılıklı olarak birbirine bağımlılığın gerçekliğine hükmeden ilkelere dayalı, katkı dolu bir yaşam yaratmak için, hayal gücünün daha yüksek düzeyde kullanımı, vicdanın kullanımıyla uyumludur.
  Stefan Zweıg

  Hayvansal kokuları barındırıyorsa kesinlikle güzel bir etkisi vardır, bu parfümün. "Ey insan sen vicdanını nerede bıraktın?" Gerçekten iyi anlatım yapılmış.

  YanıtlaSil
 2. Boyle guzel bir uyari iceren video yu Emin Capa nin konusmasini bana dinletip benim aslinda bir HIC oldugumu hatirlattiginiz icinde gercekten cok tesekkur ederim her gun seyrederek kendime eeeeyyy kendini birmok sanan ete burunmus kemik parcasi diyesim geliyor sagol as in varo
  lasin Anosmi

  YanıtlaSil