10 Temmuz 2016 Pazar

Tom Ford - Noir Extreme

     Vanilyaya bulanmış deriyle açıldı. Tatlılığı Parfums de Marly - Herod'a oldukça benziyor. Herod meyve aromalarına ortalarda geçerken, Noir Extreme'in açılışında bile bir meyve tadı hissetmek mümkün. Üst notalardan çıkarken ceviz tatlısı gibi kokuyor...
     Orta notalara gelindiğinde portakallı çikolata kokusu harika. Açılıştaki yakıcı tatlılık yerini serinliğine bıraktı. Ortalarındaki tatlı tütün ve vanilyalı yapı da bana haliyle Tom Ford - Tobacco Vanille'yı hatırlattı. Sandal ağacıyla verilen tatlı odunsuluk. Ihlamur çiçeği...
     Sonlara gelindiğinde kakaolü püsküğüt gibi kokuyor. ^^ Tatlı esmeramberle tenden uzaklaşır.
     Benzerlikler üzerine;
     Parfums de Marly - Herod: Herod için zamanında 'Çam ağacından akan vanilyalı puding' demiştik... Buna da: 'Deriden damlayan vanilyalı ceviz tatlısı' diyelim.
     Tobacco Vanille: Ortalardaki tatlı-tütün-vanilya üçlemesinde beraberler.

     Benim Düşüncem XVI/XXIV: Mutluluğun sırrı ne? Bir onu hep yanlış yerde mi aradık? Kimi insan televizyonda sevdiği bir programdan, diziden; kimiyse evde sevdiği bir yemekten mutluluk duyar. Kimi insan dışarıda tüm bakışların üzerine çevrilmesinden, kimiyse yalnızca havanın güzel oluşuyla mutlu olur. Bazen beklenmeyen birinden gelen bir telefon; bazen ise ansızın yapılan bir konuşmadan zevk alırız. İnsanların bize gösterdiği sevgi, ilgi, şımartılma duygumuzu tatmin eder. Kimini güzel bir araba; kimisini ise görkemli bir ev…
     "Mutluluğun sırrı, hoşuma gideni yapmakta değil, yaptığımız işten hoşlanmakta yatar." aslında... Yani sevdiğinizi elde edemiyorsanız, elde edebildiğinizi sevin öğretisi. Ve bana sorarsanız mutluluğun formülü aşağıda:
     "Mutluluk; biz kovaladıkça kaçan, biz kaçtıkça kovalayan, her şeyi oluruna bıraktığımızda ise yanımızdan bile ayrılmayan bir duygudur aslında." -ck-
     Baba: Mutluluk; mutsuzlukla ters orantılı bir duygudur. Gerçek yaşamda olan ve oluşan birçok durumlarda, insanlarda olumlu ve olumsuz tepkimelere yol açan olgular dizisidir. Biri olmadan, diğerinin de olamayacağı veya en azından farkına varamayacağımız bir şeydir. Hep güzeli arayan insanlarda, daha da güzelini aramak, bulmak ve hepsinden çok daha önemlisi sahiplenme duygusuyla elde etmeye çabaladığı bir olgudur. İnsanı, insan yapan, yaşamdan ümidini kesmemesine neden olan bir olgudur. 
     Çok şeye sahip olmak isteyen insansoyu, elde etmek istediğine ulaştıktan sonra daha fazlasını ister. Bu insansoyunun bir özelliğidir. Savaşları, hileleri, soygunları vb. gibi olumsuzlukları yaratan bu özelliğidir. Bu nedenle insanlarda mutluluk sınırı yoktur. Az ile mutlu olabilmek, çok az insanın (toplumcuların) bir özelliğidir. Mutluluk; toplumcularda daha fazla olmasının nedeni budur.
     Mutluluğun, mutsuzluk karşıtı olduğunu biliyoruz. Büyük mutsuzluklar, kendisinin karşıtı olan büyük mutluluklarla nötrleşir. Ancak, mutluluğun tanımını yapmak, negatif bir olgu olduğundan çok zordur. Yine de yapmaya çalışırsak; mutluluk; mutsuzluğun karşıtı, kendisini elde etmeye çalışıp, asla elde edemeyeceğimiz bir olgudur. Ve bu tanımı ünlü bir dünya yazarının sözleriyle anlatalım:
     "Mutluluk; tıpkı bir ufuk çizgisi gibidir. Biz yaklaştıkça o uzaklaşır."
     Oğlumun anlatımındaki; biz kovaladıkça o uzaklaşan ama; biz kaçtıkça o kovalamaz. Mutluluktan neden kaçalım ki?
     Devrimciler; hiçbir şeyi oluruna bırakmazlar. Devamlı değiştirirler veya en azından buna çalışırlar. Hale (duruma) göre davranmak (oportünizm, Osmanlıca: Islahat-ı maslahat) bize göre değildir.
Yaşamın Renklerini Koruyalım Ağustos 2004 haz®eti 
Pozitif:
1) Tatlı kokunun yalnızca şekerden ibaret olmadığını bilen parfümlerdendir kendileri.

Negatif:
1) Üst notalar fazla yakıcı, orta normal, dip nota ise çok zayıf kalıyor.
Notalar:
Üst: Mandalina, Neroli, Safran, Kakule, Küçük hindistan cevizi. (ck: vanilya, deri, ceviz)
Kalp: Kulfi (Donmuş süt tatlısı),Mastik reçine, Gül, Yasemin, Portakal çiçeği. (ck: portakal, çikolata, tütün, sandal, ıhlamur çiçeği)
Baz: Amber, Sandal ağacı, Vanilya. (ck: amber, bisküvi)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Gurme, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2015
Koku rengi: Kahverengi
Referans: Kakaolu Bisküvi Çetesi
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Tom Ford
Doktrin: "Baba olduktan sonra göreceksiniz ki, kendi mutluluğunuzdan çok, çocuğunuzun mutluluğu ile mutlu olabilirsiniz." - Honore de Balzac

4 yorum:

 1. Mutluluk= Anosmi

  YanıtlaSil
 2. Babam şöyle derdi,"oğlum mutlu olmak istersen hep senden aşağıda olanlara yani içinde bulunduğun durumdan daha kötü durumda olanlara bak ozaman kıymetini anlarsın ve mutlu olursun, gözlerin hep yukarıya bakarsa yürüdüğün ayağını bastığın yerleri göremez düşersin ve o anda mutsuzluğun başlar çünkü düşünce canın yanar" Ayakkabılarım yok diye üzülürdüm taaki ayakları olmayan birini görünceye kadar" demişler. Malesef arada biri bize içinde bulunduğumuz duruma şükretmemiz için uyarıda bulunması gerekiyor, üstelik gözümüze siyah camlı gözlük takmışken buna çok ihtıyacımız var.
  Kalbur vardı eskiden hatırlarım üzüm tanelerinin küçüklerini ve çöplerini ayıklamak için kullanılırdı kalburun üzerinde kalmak için biraz eğri durmak boynu bükük durmak gerekir yoksa kalburun deliklerinden aşağıya düşmek an meselesidir. Her şeye karşı diklenirse herşeye karşı gelirse isyan ederse insan hoop delikten aşağıya iner derler, yol hakkı benımdi, önce ben istemiştim, o da kim ben vardım önce, gibi benlik savaşları Mutsuzluk fitilini ateşleyen kibrit çöpleridir.
  Mutsuz gecen 364 günümde biri bana bunları hatırlatırsa çok MUTLU OLURUM çünkü bugün mutlu yum
  Herkese Mutluluklarla geçireceği bir ömür diliyorum.

  YanıtlaSil
 3. Mutluluk her şeyin merkezinde, herkesin merkezinde bulunan o yakalayınca bırakmak istemediğimiz eşsiz duygu. Hayatta her şeyi mutlu yaşamak için yapıyoruz sanırım. Babanız ne güzel dile getirmiş daha iyi anlatılamazdı.  "Başkalarına mutluluk sağlayabilen mutludur." Diderot

  YanıtlaSil
 4. Erreka Evreka Mutluluğun formülünü bulduuum
  Mutluluk =siktiret
  100 de 99 eminim bir ihtimal daha var oda siktırette tutmazsa ozaman intihar et.

  YanıtlaSil