8 Ağustos 2016 Pazartesi

By Kilian - Straight to Heaven

Yoğun nemli samanlı vetiver ve absent içkisiyle açıldık bakalım. Çok güzel. Umarım bu şatafat kalıcı olur. Acı mür reçinesi ile kirleniyoruz. Naneyle son buluyor.

Orta notalara gelindiğinde limon sıkılmış sıcak balık gibi parfüm öldü. Öldüğünü anlamak için de helva yedik, tam oldu. Bir kolonya gibi hafiflemesi beni çok şaşırttı. Hafif bir gri misk.

Sonlara gelindiğinde yumuşak ve rahatsız etmeyen odunsular. Beyaz bal. Kimyon ve tarçın.
Pozitif:
1) Çarpıcı açılış. Müthiş ama zayıf sonlar. O zaman neden 2 yıldız: Yalnızca açılışı güzelse parfüm her yenilendiğinde güzel kokarsınız. Ancak her sıktığınızda üst notalardaki elementlerle giyinmiş olursunuz. Bir parfüm 3 notada da farklı kokmalı ve üç notada da yeterince güçlü olmalıdır. Bu da 4-6 saat tüm elementleriyle bizimle birlikte olması anlamına gelir.

Negatif:

1) Harika açılış sonrası kolonya kıvamında zayıf kapanış.
2) Orta ve sonları o kadar hafif ki şişeyi üstünüze boşaltmanız gerekir.
Notalar:
Üst: Hindistan cevizi, Yasemin, Rum (İçki)(ck: vetiver, absent, mür, nane)
Kalp: Miski Paçuli, Kuru meyveler. (ck: gri misk)
Baz: Gülağacı, Virjinya sediri, Amber, Vanilya. (ck: beyaz odunsular, beyaz bal, kimyon, tarçın)
Tip: Baharatlı, Tatlı, Odunsu, Dumansı.
Cinsi: Unisex. %60 Maskülen - %40 Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2007
Koku rengi: Kahverengi
Referans: Küflü Bal
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Sidonie Lancesseur
Doktrin: "Bu elle tutulamayan, bu korkunç sorumluluk durumunu bütün açılarıyla yüklenen biri olacağım yerde, söz gelişi odandaki, o her zaman seni görebilen mutlu dolap olsam, ne iyi olurdu: Seyrederdim seni, koltukta oturuşunu, mektup yazışını, yatışını ya da uykuya dalışını." - Franz Kafka

3 yorum:

 1.  Aşkın seni sevmek olduğunu benden başka bilen var mı söyle? Seni zulümlerinle, yalanlarınla kim bunca ilahlaştırabilir söyle?
  Verdiğin bütün acılara dayanıyorsam, seni özlediğim içindir. Beklemenin korkunç zehri öldürmüyorsa beni; seni özlediğim içindir. Yaşıyorsam; içimde umut varsa, yine seni özlediğim içindir.
  Seni bunca özlemesem, bunca sevmezdim ki!

  Seni kıskanıyorum. Verdiğin huzura rağmen bir adamı kıskanmanın büyük huzuru içindeyim. Oysa, sen beni tanıyıncaya kadar kıskançlığı daima ilkel bir duygu olarak düşünür, reddederdim. Bu davranış belki de o güne kadar kıskanılmaya senin kadar değer bir insanı tanımamış olmanın verdiği eziklikten gelirdi. Şimdiyse yastığını bile kıskanıyorum, her gece seninle uyuyabildiği için.
  Hep böyle kıskançlığımı besleyecek kadar özel kal.


  YanıtlaSil
 2. Sen gidersen ey sevgili,
  Ben biterim, şiir biter...
  Diye bitiyor Sen Gidersen şiiri. Duygularını bütün yoğunluğuyla yazıya dökebilen bir şair. Diğer şairlere göre şiirlerinde çok fazla benzetme yoktur. Her şeyi öyle yalın anlatıyor ki. Bu değerli paylaşımınız için teşekkür ederim.
  Bloğunuz çok öğretici ve kimi zaman eğlenceli. Bize kişisel olarak kattıklarınız için de ayrıca teşekkür ederim. Her özetinizi ve parfüm yorumlarınızı dikkatle okuyorum. Daha sık paylaşımlar yapmanız dileğiyle...

  YanıtlaSil
 3. Aşkın, hüznün, ayrılığın ve yanlızlığın şairidir Ümit Yaşar Oğuzcan... Büyük bir özlemle okudum tekrar satırlarını. İyi ki paylaştınız bizimle bu özel kitabını. Severek takip ettiğim blogunuzda nice şairler hatırlamak dileğiyle. Teşekkürler! "Bizi bu ciğeri beş para etmez insanlar mahvediyor
  Aldırma diyorum sana
  Dünya ikimiz için yaratıldı
  Üç milyar insan iş olsun diye geldi yeryüzüne."

  YanıtlaSil