19 Eylül 2016 Pazartesi

Christian Dior - Bois D'Argent

Leylaklı açılışın ardından beyaz zambaklarla hafif tatlı, boğmayan ıslak yapıda çiçekler. Kadınsı parfümün, yeni patlamış balondan etrafa yayılan beyaz toz ve ıslak hava kokusuyla açılışı sonlanıyor.

Orta notalara gelindiğinde koku az değişiklik göstererek tonka fasulyesi ve beyaz bal karışımı bir kıvama büründü. Alttan gelen beyaz çiçekler zayıflasa da devam ediyorlar.

Sonlara gelindiğinde vanilya ve beyaz misk çok belirginleşti. Aynı zamanda beyaz odunsular. Koku oldukça hafif. Bu haliyle nasıl kullanılacak bilemiyorum. Genelde kadın kullanımına daha yakın.

Pozitif:
1) Açılışındaki beyaz çiçekler hem kadınsı hissettirir hem rahatsız etmez.

Negatif:
1) Sonlardaki tatlılık çok sıradan. Yüzlerce örneğini gördüm.
2) 1 ve 6 Saat arası bizimle kalması beklenen, parfümün en değerli notası kalp notası bu parfümde unutulmuş. Açılış ve kalp notası aynı...
Notalar:
Üst: İris, Ardıç meyvesi, Selvi. (ck: leylak, zambak)
Kalp: Mür, Paçuli. (ck: tonka fasulyesi, beyaz bal)
Baz: Amber, Reçineler, Odunsu notaları, Bal, Deri, Misk, Vanilya. (ck: vanilya, beyaz misk, beyaz odunsular)
Tip: Baharatlı, Çiçeksi, Pudralı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2004
Koku rengi: Beyaz
Referans: Ballı Zambak
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Annick Ménardo
Doktrin: "Eğer aç ve kimsesiz bir köpeği alıp bakar ve rahata kavuşturursanız sizi ısırmaz. İnsan ve köpek arasındaki temel fark budur." - Mark Twain

4 yorum:

 1. Söylenebilecek tek bir söz var. O da "muhteşem" bir yazı olduğu. Ellerine sağlık Anosmi.

  YanıtlaSil
 2. Muazzam bir yazı. Hayranlık uyandırıyorsunuz. Sevgiler, A.

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bir yazı olmasının yanında içinde bulunan hazinelerle daha da parlamış, bütünleşmiş... Tebrik ederim.

  YanıtlaSil
 4. Plan yok, yasama pranga takmak tamda bu ve bütün umutlarını bağladığın çelik, iplik iplik çözülunce tüm yazilanlar ,sadece havada birer mutsuz ruh, yeni bir dua ve hiç gerceklesmeyen,ve artık gerçekleşmesi bile beklenmeyen. En ağır tarafı kanatlarini kıstirdigin umutlar bile yok. nefes almak delici, oksijeni çantasına doldurmak ve gitmek. Giden herşeyi mi alır?Sen burda yeniden kendini yarat. Kendine sahip çıkmak , ama biliyorsun bu ruh senin değil onlarin, kızgın demirlerle ruhuna incelikle işlenilen. o çocuğu götürdüklerini biliyorsun. oysaki sahip olduğun tek şeydi o.. ve bak sen artık aglamiyorsun .. bukadar büyümek fazla.. tanrı nerde şimdi çocuğu geri istesem.. ama biliyorum ki tanri aldigi hicbiseyi geri vermez.. Evet bunu bilmek bile.. yinede hissetmiyorsun bukadar büyümek cok fazla.. şimdi kapat gözlerimi ,aynı anda hayale dalmak mümkün eğer yeterince benimsen..olmadı mı ? Olmaz. Senin tanrin beni kutsamadi ve ben tanrımın saklamaya çalıştığı şaheser. ben onun hatası bir domino yanlışını devirmek gibi benim hatalarımı tanrı başlattı.. neyse asil gerçek şu bukadar büyümek gerçekten fazla tanrı neden gereğini yapmıyor?çünkü eğer gerekiyorsa tanrı onu yapmaz altın kural bu sanırım. .

  YanıtlaSil