16 Eylül 2016 Cuma

Yardley London - Rhodium

 Ozon ve deniz notaları. Temiz ve ferah hava kokusu. Ekşi denizden ziyade tatlı havuz kokusu. Asıldığı ipte salınırken havadaki oksijenle buluşan temiz çamaşır kokusu.

Orta notalara gelindiğinde süt incir kokusu ve hindistan cevizi yağı. Zaten ikisi de laboratuvar ortamında tasarlanırken yakın elementlerle yaratılırlar.

Sonlara gelindiğinde ortaların zayıflamış halini alırsınız. Belki biraz beyaz misk. O da varla yok arası...
Pozitif:
1) Çarpıcı ve etkileyici bir açılışa sahip bir akuatik (sucul).

Negatif:
1) Zayıf kalıcılık.
2) Hiç değişmiyor desek yeridir.
3) Zayıf element kalitesi ve çeşitliliği.

Notalar:

Üst: Su notaları, Yeşil elma, Lila. (ck: ozon, deniz, oksijen)
Kalp: Bergamot, Lavanta, Kişniş, Gül, Yasemin(ck: incir, hindistan cevizi)
Baz: Misk, Amber(ck: beyaz misk)
Tip: Sucul, Yeşil, Fresh, Tatlı.
Cinsi: Maskülen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2015

Koku rengi: Açık Mavi

Referans: Ütü Suyu
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Yardley London
Doktrin: "Yalnızlık bütün olağanüstü kafaların yazgısıdır, onlar bu yalnızlıktan zaman zaman yakınsalar da ehveni şer olarak hep onu seçeceklerdir." - Arthur Schopenhauer

4 yorum:

 1. Bende olan şişenin arka tarafında Chrome yazıyor ama kamufle edilmiş.Sucul bir koku da alamadım.Şeytanlık geliyor aklıma.Tekrar deneyeyim bakalım

  YanıtlaSil
 2. Evet yanılmamışım.Sonradan silik değilmiş.Burunda da problem yokmuş.Kalıcılık ortalamadan düşükmüş.Yalnız yine de sucul bir koku yakalayabilmiş değilim.Yorumladığınız için teşekkürler (:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakında özetini de yayınlayacağım değerli ağbim (o böyle yazmaya bayılıyor ^^) Vedat Ozan'ın 2. Kitabı'nda da dediği gibi:

   Kokular Kitabı II Parfümler - Vedat Ozan
   Sf: 12
   "Yok, öyle "şu güzeldir, bu kalıcılığı pek zayıf, onun etkileyiciliği fazladır." şeklinde şeyler değil benim parfümlerle ilgili söyleyeceklerim. Öznel değerlendirmelerden mümkün olduğunda uzak durmaya çalışıyorum, bunun sebeplerini de ilk ciltteki bilgiler içinde bulabilirsiniz zaten. Kısaca tekrar edeyim; herkesin güzeli farklı arkadaşlar. kimse her şeyi beğenmek zorunda değil, herkes de aynı şeyden nefret edemez."

   Sf: 27
   Her beş insandan biri, bu molekülün kokusunu algılayamaz. Bunu da en iyi parfümörler bilir çünkü bizden çok daha fazla kokularda haşır neşirler, böyle anozmik (koku almama) durumları bizden daha çok yaşarlar. Bu nedenle durumdan vazife çıkararak parfümlere misk kokusunu gömerken, birden fazla misk molekülünden oluşan bir akor kullanırlar ki birini kaçıran diğerlerinin kokusunu alabilsin. Bu akorların içindeki misk molekülü çeşidi bazen beş veya daha fazla bile olabilir. Olur ha, bunların hiçbirinin kokusunu alamayan varsa, o da tabii sizin aldığınızdan tamamen farklı bir koku alır aynı parfümden.

   Kokular herkese farklı kokabilir.

   Bir de şu var ki: Ben parfümleri incelerken ilaç prospektüsüne bakar gibi içinde hangi notalar olduğunu okumadan yorumluyorum. Çünkü koklamadan okursam etkileneceğimi biliyorum.

   Parfüm incelemelerimde notalar bölümünde ayraç (parantez) içindeki italik yazılar benim hissettiklerim; soldaki listeler ise parfümörün yazdıklarıdır.

   Sil
 3. V de Vakko denedim bugün ve oldukça güzeldi diyebilirim.Yalnız şişesi Oscar de la Renta - Pour Lui şişesinin mavi renklisi demeyeyim de kutucuğu bile aynı.Belki seperatörü bile aynıdır (: Vakko - İnfiniti ne kadar EDP olsa da ten seçiyor gibiydi. V de Vakko ya yakın ama kalp ve baz notalarda oldukça tatlıydı.V de Vakko da tatlı misk veya vanilya yada daha çok misk gibi ama ilk sıkımda epey keskin.Burnu zorlayan cinsten sonra lavanta geliyor ki hissedilmeyecek gibi değil.Lavanta yumuşatmak amaçlı kullanılmış gibiydi.Günümüzün gençlerine uymayacak ama benim gibi üzgün ve eskilerden severler için oldukça iyi diyebilirim.Yurtdışında da beğenilen ürün yalnız şişe ve kutucuk biraz hayal kırıklığına uğrattı.Kalıcı mı ? Kullanıma bağlı diyebilirim

  YanıtlaSil