5 Ekim 2016 Çarşamba

Calvin Klein - Obsession For Women (Vintage)

Yaş sardunyalarla açıldı. Sert paçuli kullanımı kısa süre de olsa Jagler'i anımsattı. Dağ lavantasının ardından yasemin çiçeği. Limon rendesi. Parfüm; havaya savrulan toz tanecikleriyle eski kokan bir odaya girildiğinde gıcırtılı tahta sandıktan çıkarılan tozlu siyah-beyaz fotoğrafları burnunuzun dibine getirir.

Orta notalara gelindiğinde tatlı bir sandal ağacı paçulinin tuzlu-talaşlı kokusundan
kurtulmak için yukarılara fırlıyor. Burun üşüten naneli bir isle kullanılan tütsüyü hemen hissedersiniz. Üzerinde sigara yanıkları olan eski deri mont kokusu. Açılışta gördüğüm lavanta geri çekilirken kuru bir gül ağacına karışan Çin anasonu tatlılığı. Parfüm yeni oturdu ve alta sıcak ve tatlı baharatlar yerleşti. Tonka fasulyesiyle sağlanan tatlılığın üzerine tarçın serpilmiş.

Sonlara gelindiğinde yumuşak miske karışık elementler. Beyaz bal, Vetiver. Mandalina kabuğu. Limon çiçeği. 

Benzerlikler üzerine;
Guerlain - Shalimar: En çok Shalimar'a yakınlık gösteriyor. Shalimar'daki yağlı deri ve tatlı bisküvi kokuları Obsession For Women'da da mevcut.
Calvin Klein – Obsession For Men: Birçok notada yakınlar. Women kalp notasında yoğun tarçın kullanımına sahip. For Men'in ortaları çok dengeliydi, Women'de ise ortalarda can sıkan yanıklık var.
Caron - Le 3e Homme: Açılışta Caron'un eski ve tozlu kokan yanlarına çok benziyor. Caron'da en büyük farklılık ekşi meyve, yoğun meşe yosunu ve oakmoss kullanımıydı.
Pozitif:
1) Ortaları saymazsak; açılışı ve sonları müthiş.
2) Kalıcı ve fark edilir.

Negatif:
1) Kalp notasında ortaya çıkan "erimiş naylon" benzeri kokuları sevemezsiniz.
2) Kadın kullanımından çok erkek kullanımına yakın.
3) Koku Shalimar'a çok yakın seyrediyor.
4) Parfüm notalardaki birçok elementi hissettirmiyor.
Notalar:
Üst: Fesleğen, Bergamot, Yeşil notalar, Mandalina, Şeftali, Vanilya. (ck: sardunya, paçuli, lavanta, yasemin, limon)
Kalp: Egzotik baharatlar, Yasemin, Kişniş, Portakal çiçeği, Gül, Sandal, Sedir(ck: sandal, tütsü, deri, çin anasonu, gül ağacı, tonka fasulyesi, tarçın)
Baz: Amber, Meşe yosunu, Misk, Vanilya, Vetiver, Tütsü, Misk. (ck: misk, sıcak baharatlar, beyaz bal, vetiver, mandalina kabuğu, limon çiçeği)
Tip: Oryantal, Baharatlı, Hayvansal, Tatlı, Odunsu, Dumansı.
Cinsi: Feminen
Üretim: Eski Formül, Nadir Bulunan
Çıkış Yılı: 1985
Koku rengi: Altın
Referans: Tatlı-Baharatlı Deri
Konsantrasyon: Eau de Parfum
Parfümör: Jean Guichard
Doktrin: "Önemli olan yılda bir gün sevgiliye sunulan bir gül değil; asıl önemli olan senenin üç yüz altmış beş günü sevgilinin bahçesinde bir gül gibi her gün yeniden açmaktır." - Çar Deli Petro

3 yorum:

 1. Ben aslında sana bizi anlatmak isterdim yani tamamlayamayan bir biz ne kadar anlatılabilirse o kadar işte. Dün gece izlediğim bir filmin yarısında kaldım. Oysa film çok güzeldi ama alışmıştım ben herşeyin yarısında kalmaya sende çok güzeldin en yarım halinle bile çok güzeldin.

  Bedenin olması gereken yerde ruhun olmasını istediğin yerde. Acaba bir insan kendisine böylesine bir acı mı yaşatmalı yoksa herşeyi ile gerçekten olmak istediği yerde mi bulunmalı? Bilinmezlik içinde bir hiç gibi hissederek hayatta kalmak istemiyorsan olmak istediğin yer de olmak istediğin insanla kal ki yaşamı farket. Yoksa bir bedenden öteye gidemezsin.

  YanıtlaSil
 2. En son bir adamla öpüştüm, parmaklarımın ucuna kalkıp dudaklarına uzandığımda göklere değiyormuş gibi hissettim.

  YanıtlaSil
 3. Hayat yanlış zamanda yanlış yerde olmaktır.

  YanıtlaSil