13 Mart 2017 Pazartesi

Durance - L'ome Sea Buckthorn

Emporio Armani - Diamond'a benzeyen metalik kromlu tatlılık. Hafif mor lavantanın arkasından çıkmaya çalışan kuru otlar. Turunç suyu. Aslında şu anda kokladığım parfümü birçok şeye benzetebilirsiniz. Çünkü bu şekilde harmanlanmış parfümler o kadar birbirine benzer ki burnunuzla ayırmakta zorlanabilirsiniz.

Orta notalara gelindiğinde müthiş hafif ama bir o kadar duygulu kokular. Başta keskin ve yeşil olan parfüm beyaz bir pasta kıtırına dönüştü. Ihlamurlu karanfil karışımı hamurumsu kokular.

Sonlara gelindiğinde beyaz bal ve vanilya karışımı yumuşak bir tatlılıkla son buluyor. Bir koku bu kadar mı rahatsız etmeden tende kalır; pes yahu.

Bu markanın insan sağlığına zarar vermeyen elementler kullandığını biliyorum. Bu da onları benim gözümde daha değerli kılıyor.

Parfüm incelemelerime bakıp yüksek puanladığım markaların parfümlerini asla şişeyle satın almayın! Paranıza yazık... Ben onları dekant olarak minik minik satın alıyor ve öyle inceliyorum. Benim gibi meraklıysanız zaten asla bir şişeyi bitirecek kadar zamanınız olmayacaktır. Onlarca parfümden diğerine sıra gelmiyor ki bir şişe bitirilebilsin... İsteyen arkadaşlar bana e-posta atarlarsa temin ettiğim siteleri zevkle paylaşabilirim.
Pozitif:
1) Kaliteli materyal, sağlıklı içerik.
2) Hiç rahatsız etmeyen ve güven veren; hem temiz, hem tatlı; hem ekşi, hem baharatlı...

Negatif:
1) Az ve yavaş yavaş değişim göstermek.
2) Hafif kalan dip nota rayihası.

Notalar:
Üst:  Bergamot, Artemis, Limon. (ck: lavanta, kuru otlar, turunç)
Kalp: Eğreltiotu, Lavanta. (ck: ıhlamur, karanfil, tatlı hamur)
Baz: Beyaz Sandal, Portakal Ağacı, Sedir Ağacı. (ck: beyaz bal, vanilya)
Tip: Yeşil, Fresh, Baharatlı, Tatlı, Odunsu.
Cinsi: Unisex. %70 Maskülen - %30 Feminen
Üretim: Yeni Formül
Çıkış Yılı: 2006
Koku rengi: Yeşil Gri
Referans: Gri Lavanta
Konsantrasyon: Eau de Toilette
Parfümör: Durance
Doktrin: "Bil ki, İnsanın değerini varlığı değil yokluğu gösterir. Unutma, Yokluğu bir şey değiştirmeyenin, varlığı gereksizdir.” - Dostoyevski

7 yorum:

 1. Sondaki dekant yorumu çok yerinde ve yardımcı olmuş. Çoğu kokuyu özlüyor ama koklayamıyorken dekant seçeneğini hatırladım. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Varlığında herkes her şeyi söyleyebilir, yapabilir. Oysa önemli olan yokluğunda bile o varmış gibi yaşayabilmektir. Onu hissedebilmek, düşünebilmek, özleyebilmektir. Eğer bunu başarabiliyorsan o kişinin değerini, sendeki yerini anlatabilmek imkansızdır. Yokluğunda aklına bile gelmiyorsa o kişi senin için zaten hiç varolmamıştır.

  Her şeyin ederini bilen ama değerini bilmeyen alıcıyı kim ister?
  Oscar Wılde  YanıtlaSil
 3. Herkesin zevki ve tercihi bir birine uymuyor olabilir.Bir parfümün iyi netice ile değerlendirilmiş olması, onun herkes için aynı şekilde neticelendirileceği anlamına gelmiyor evet.Sürekli kullandıklarım dışında ki onların arasında bile insan bazen karar vermekte güçlük çekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru. Hepimiz burnumuzla kokuları farklı algılayabiliriz. Eğer böyle olmasaydı dünyadaki tüm ürünler ve canlılar tornadan çıkmış gibi aynı olurlardı. Bu durum, evrimin ve doğal seleksiyonun da bir gereğidir.

   Sil
 4. Bu mantıklı ve yardımsever düşünce alkışlanılası derecede yararlı biz parfümseverler için... Bahsetmek istediğiniz gibi, böylece önce az miktarla birkaç kez denenip memnun kalınırsa satın alınabilir. Parfüm seçme kriteri yükselmiş olacaktır ayrıca... Farklı bir konu olarak, "mail" yerine "e-posta" yazmış olmanız hoşuma gitti; değinmeden geçemezdim =)
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. dekant için yurtiçi siteler çok kısıtlı diye biliyorum siz yurt dışı siteleri mi kullanıyorsunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kokuyorum.net forumunda orijinal dekantlarını satan çok kıymetli arkadaşlarım var. Ayrıca Türkiye'de decantall.com adresini kullanabilirsiniz.

   Sil